התקף חרדה – טיפול מיידי

אנשים רבים סובלים מהתקפי חרדה, כחלק משגרת החיים שלהם. כל אחד עלול לחוות התקף חרדה בצורה מעט שונה, אך לרוב מדובר על שילוב בין תסמינים פיזיולוגיים לבין תחושה כללית של סוף העולם. מדובר על תחושת פחד עזה במיוחד, הסוחפת אתכם ומובילה למחשבות על אובדן השפיות, מוות וכדומה .

חלק מהאנשים יחוו דופק מוגבר ופעימות לב חזקות, בעוד שאחרים ידווחו על קשיי נשימה, הזעה מוגברת, רעידות בלתי נשלטות, כאבים בחזה וכדומה. חלק מהאנשים מגיעים למיון בעקבות התקפי חרדה, מאחר והתסמינים מזכירים התקף לב. אך למעשה מדובר על התקף חרדה, שאורך כחצי שעה בלבד ומגיע לשיאו תוך עשר דקות.

התקף חרדה – מה מעולם לא סיפרו לכם?

חלק גדול מהאנשים שחוו התקף חוויה עלולים לחזור על החוויה, כתוצאה מהחרדה לחוות התקף חרדה נוסף. מדובר על מעגל של איזון חוזר, מאחר ולא פעם החשש מהחרדה מוביל להתפתחותה, באמצעות מתן תשומת לב מוגברת לדפיקות הלב או לנשימה. התקף חרדה עלול להופיע בכל זמן ובכל מקום, דבר שלא פעם מכניס למתח קבוע ותחושת חרדה בלתי פוסקת. מאחר והרוב המוחלט של האנשים חוששים מהתקף חרדה במקום ציבורי, הם נוטים להימנע ממפגשים חברתיים וממעטים לצאת מהבית.

עם זאת, חשוב לזכור כי ישנן לא מעט דרכים לטפל בהתקף חרדה ולהפחית את עוצמתו. טיפול מיידי כולל לרוב הקפדה על נשימה איטית ומלאה, המאפשרת להרגיע את המערכת הסימפטטית. כמו כן, מומלץ לשנות את המיקום שלכם, להתמקד בהסחת דעת מסוימת ואפילו לצאת להליכה, שיכולה לסייע לתהליך הרגיעה.

התקף חרדה – טיפול

אחת הדרכים לטפל בהתקף חרדה מצריכה הכנה מראש. יש לזכור כי ישנם טריגרים רבים העלולים לגרום להתקף חרדה, אך אין לנו שום שליטה עליהם. מצד שני, אנו יכולים להשפיע על הפרשנות שלנו לסיטואציה ובכך לשנות לחלוטין את כל מציאות החיים שלנו. מומלץ להיעזר באיש מקצוע שיספק לכם את הכלים להתחיל להתבונן על זרם המחשבות, על מנת שבשלב הבא תוכלו להתחיל להחליף אותן במחשבות חיוביות ויעילות יותר.

כמו כן, באמצעות הכנה מתאימה תוכלו לפרש את התסמינים הפיזיולוגיים של התקף החרדה בצורה אובייקטיבית, על מנת להימנע מתחושת הסכנה, שלרוב מופיעה בעקבות קשיי הנשימה או דפיקות הלב המואצות. מומלץ לרשום את המחשבות המופיעות בזמן התקף חרדה ולנסח להן תשובות אובייקטיביות, שיוכלו לשמש אתכם בהתמודדות עם התקף החרדה הבא.

בהמשך העמוד אציע מספר כלים שעוזרים לטפל בהתקף חרדה באופן מיידי. אמנם אני דוגל בעבודת עומק רגשית, המאפשרת לשחרר את הבעיה מהשורש ולאפשר לכם לשפר את איכות החיים שלכם, עם זאת יש ערך גדול ב"טריקים" ובטיפים שעוזרים להרגיע מיידית, דרך הגוף או בשיטות נוספות.

5 מדיטציות לרגיעה והרפיה מיידית 

תרגול של המדיטציות כל יום, במשך מספר חודשים, יוצר גם אפקט לטווח ארוך שבו אתם לומדים איך להרגיע את עצמכם בזמן אמת גם ללא צורך במדיטציה:

מדיטצייה מיינפולנס של 5 דקות – לרגיעה ושלווה מיידיים:

מדיטציה לשלווה והרפיה – מפחיתה לחצים וחיונית לבריאות:

מדיטציה להתמודדות עם לחץ וחרדה – משחררת לחצים נפשיים (סטרס) מהשורש:


מדיטציית מיינדפולנס עם תרגיל נשימה מרגיע ובריא במיוחד (תורם גם לפיתוח קול):

מדיטציה להרפיה ולהתמודדות עם לחצים וחרדות בזמנים קשים:

טיפים נוספים לטיפול מיידי בהתקף חרדה

אליקים ביננשטוק מציע שתי טכניקות לטיפול מיידי בהתקף חרדה, צפו בדקה 13:50

עוד שלושה טיפים קצרים של טיפול מיידי בהתקף חרדה

ולסיום – טיפול בחרדות והתקפי חרדה עם הרב יהונתן ידווב – פסיכותרפיסט:

רוצים להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף בחוויות ותובנות?

יש שתי דרכים לעשות זאת:

1. בתגובות של ערוץ היוטיוב. אני מגיב מהר ומשקיע זמן רב כדי לקרוא הכל ולענות לכולם.

ובלי קשר שווה לעקוב שם, כדי לקבל בחינם תכנים איכותיים שעולים רק ביוטיוב.

2. באינסטגרם. אני עושה שאלות ותשובות בסטורי.

גם באינסטגרם תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם.

לאימון אישי משולב NLP כיתבו לי

לחצו כאן כדי לקבל השראה שבועית לWhatsApp (הודעה אחת בשבוע)

לקורס המקיף והמושקע NLP ביטחון עצמי שמעביר אתכם תהליך רגשי ויעזור לכם לפתח את האמונה בעצמכם וליצור מציאות רצויה בכל התחומים שמשמעותי לכם להגשים בהם.

לקורס התמדה, משמעת עצמית וכוח רצון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן