5 השלבים לפיתוח מוטיבציה, כוח רצון והתמדה

מוטיבציה, התמדה וכוח רצון

איך החיים שלכם היו נראים אם הייתם עושים אפילו אחוז קטן מהדברים שרציתם?

אם הייתם קוראים את כל הספרים שקניתם, לומדים את כל הקורסים שרכשתם, מתרגלים את המיומנויות שחשובות לכם, עושים ספורט באופן קבוע, שומרים על התזונה שמתאימה לכם, ועוד ועוד…

זה כנראה היה נפלא, היה גורם לכם לממש הרבה יותר מהפוטנציאל שלכם ולחוות הגשמה, אבל רוב האנשים לא מתקרבים לפוטנציאל האמיתי שלהם בדיוק מהסיבה הזו, שהם לא מצליחים להתמיד בפעולות ולשמור על מוטיבציה במשך זמן.

במדריך זה, אני הולך לחשוף בפניכם את המנגנונים שמאחורי המוטיבציה שלנו ולהראות לכם איך לחזק אותה ואיך לעשות את המעבר החשוב מעמידה במקום (כמעט) להגשמה עצמית.

מי שישכיל ליישם את התוכן שבמדריך הזה הולך להגביר משמעותית את היכולת שלו להשיג מטרות ולהגביר את רמת ההצלחה שלו כמעט ללא גבול.

התמדה וכוח רצון חשובים יותר מכישרון

יותר ויותר מחקרים מראים שהתמדה, כוח רצון, מוטיבציה, וכל סט התכונות האלו חשובות יותר מכישרון ואינטליגנציה. לטווח הרחוק – הן המפתח האמיתי לתוצאות ולהגשמה והן אלו שמנבאות הצלחה בצורה האמינה והאיכותית ביותר.

כשתסיימו לקרוא את המדריך הזה, לא רק תבינו איך מוטיבציה והתמדה עובדות, אלא כבר תצאו מכאן עם הרבה יותר מוטיבציה והתמדה.

מוטיבציה

מה מיוחד במדריך למוטיבציה הספציפי הזה?

לפני הכל, חשוב להדגיש שהמדריך הזה הוא לא רשימת טיפים שטחית כמו שניתן למצוא באתרים כמו מאקו ובא-במייל. אנחנו הולכים להיכנס לעומק של הפסיכולוגיה ולהבין את מנגנוני המוטיבציה וההתמדה.

כמו כן, נלמד 5 שלבים מעשיים ופרקטיים לפיתוח מוטיבציה, כוח רצון והתמדה.

שימו לב: המדריך הזה הוא גם לא גלולת קסם למוטיבציה, אין חיה כזאת.

אבל אל תתנו למה שאמרתי כרגע לשבור את רוחכם, הייתי אומר שזה אפילו מעודד, כי דווקא בגלל שאין גלולת קסם ושמדובר בתכונות שכל כך קשה לרוב האנשים לפתח, אם אתם תהיו מהאחוז הקטן שכן מיישם את המדריך ותהפכו למאסטרים בכוח רצון והתמדה, אתם תוכלו להיות בטופ בכל תחום שתבחרו.

אז אם אתם מוכנים לעשות שינוי משמעותי בחיים שלכם, ולהתחיל לחיות את החיים שמגיעים לכם – הגעתם למקום הנכון.

מוטיבציה ולקיחת אחריות

עכשיו חלקכם יכולים להגיד לי, שחר אתה פסימי, למה אתם אומר שרוב האנשים לא מסוגלים לפתח התמדה ומוטיבציה חזקה, אז תנו לי לשים את האמת על השולחן ולהגיד לכם משהו שלא יהיה לכם נעים לשמוע.

רוב האנשים שיקראו את המדריך לא יישמו אותו ואת התבונות האדירות שיש בו ולכן גם לא ייקחו את החיים שלהם קדימה, בגלל שהם לא באמת מוכנים לקחת אחריות על החיים שלהם ולהתחיל אשכרה להתמודד ולהשקיע, להתחיל לצאת מאיזור הנוחות.

הרבה יותר קל להאשים

אתם מבינים, הרבה יותר קל להגיד שהכל קשור לכישרון, לגנטיקה, לאינטליגנציה, כי אז או שיש לך את זה או שאין לך. זה לא תלוי בך ולא תלוי בכמה תתמיד ותשקיע.

כל עוד אנחנו מאמינים בסיפור הזה, יש לנו אחלה של תירוץ לשבת רגל על רגל ועדיין להרגיש טוב עם עצמנו, הרי זה לא שאנחנו עצלנים, אלא שממילא אין טעם להשקיע, כי התוצאה לא תלויה בנו.

אבל, ברגע שאנחנו מודים בפני עצמנו שהפרמטר שקובע את ההישגים בחיינו הוא מוטיבציה, כוח רצון והתמדה, עכשיו אנחנו "בבעיה", כי זה אומר שנגמרו התירוצים ושצריך אשכרה להזיז את התחת ולפעול, צריך ללכלך את הידיים בבוץ.

הרבה יותר קל לשכב על מזרן בחוף הים ולפנטז על הצלחה, מאשר לגרום לה לקרות בפועל, כי כל עוד ההצלחה היא בגדר רעיון ופנטזיה אנחנו לא צריכים להתעמת מול הפחדים שלנו, אנחנו לא צריכים להסתכן בכישלונות, להתמודד עם אתגרים, אנחנו לא צריכים לשלם מחירים.

לעומת זאת ברגע שנשנס מותניים ונצא לדרך בהכרח יהיו מחירים, הדרך לא תמיד קלה, אבל היא בטוח מתגמלת עבור שבוחר להפסיק עם תירוצים ולהתחיל בלקיחת אחריות.

פיתוח מוטיבציה

הסיפור שלי עם מוטיבציה והתמדה

אני, אגב, במשך שנים הייתי אלוף העולם בתירוצים וויתור עצמי, נשבע לכם שאם הייתה תחרות של חוסר לקיחת אחריות – הייתי מקבל מדלית זהב.

בתור תלמיד נוראי שכמעט עף מבית הספר, בלי תעודת בגרות, הייתי מאשים את המורים שלא יודעים ללמד, את הפרעות הקשב והריכוז (הרי הן גנטיות ולא קשורות אליי), וגם את משרד החינוך שנותן נושאים משעממים.

בתור כדורסלן גרוע וילד חלשלוש ושביר, האשמתי את הגנטיקה, ואת העובדה שלא משקיעים בנו תקציבים.

וגם בתור ילד עם חרדה חברתית, האשמתי את העובדה שאני גר בקיבוץ בצפון ואין מספיק גיוון באנשים ועוד אינספור תירוצים…

בכל תחום שלא הצליח לי מיד – חיפשתי (ומצאתי) מיליון ואחד תירוצים וסיבות שיסבירו למה זה לא קשור אלי ולמה אין לי שום דבר לעשות בנדון.

במילים אחרות, כל התירוצים והאשמות עזרו לי לברוח מהתמודדות עם האתגרים, ולהרגיש טוב עם העובדה שאני לא מתאמץ כדי לשנות את המצב.

אבל מטבע הדברים, התירוצים לא קידמו אותי לשום מקום – רק העצימו את הצרות.

נבואה שמגשימה את עצמה

הנרי פורד אמר פעם: "בין שאתה מאמין שאתה יכול ובין שלא, אתה צודק".

כל האמונות המגבילות שהיו לי, כולן הובילו אותי להרים ידיים ולוותר לעצמי:

 • האמנתי שאני חלשלוש בגלל גנטיקה אז לא התאמצתי להתאמן.
 • האמנתי שאין מספיק גיוון באנשים בקיבוץ אז אין טעם שאנסה לשפר את היכולות החברתיות שלי.
 • האמנתי שהמורים גרועים ושיש לי הפרעות קשב וריכוז אז לא התאמצתי ללמוד.
 • *בגילאים מבוגרים יותר אנשים מאמינים שאי אפשר לעשות כסף בישראל ושקשה כאן לעסקים, ואז הם לא מציבים לעצמם מטרות מאתגרות ולא מוכנים ליזום משהו משמעותי ולהתאמץ כדי ליצור עסק ואז ברור שהם נכשלים
 • וכן הלאה בכל תחום.

אנחנו חושבים שהאמונות נכונות בלי לשים לב שמה שהפך אותן לנכונות זה עצם כך שהאמנו בהן ובעקבות האמונה ביצענו פעולות ובחירות שהובילו אותנו לכישלון

וזה למעשה הפלונטר האכזרי שתופס המון אנשים. הם מאמינים שאין להם סיכוי ולכן אין טעם בכלל להתאמץ. הבעיה הגדולה כאן היא שאם מאמינים בזה מספיק זמן – זה מתחיל להיות נכון.

מכאן, זו ספירלה שהולכת ויורדת – הופכת אותם לאומללים וחסרי כוח רצון.

הרגע שהכול השתנה

המזל שלי הוא שבגיל צעיר יחסית, נחשפתי לספרים בתחום כוח רצון והתמדה.

אמנם זה היה רחוק שנות אור מהידע שיש לי היום, אך אפילו המעט שהיה לי אז הספיק כדי להתחיל לחולל שינוי ולהפוך את הספירלה.

מהרגע ששחררתי את התירוצים ופיתחתי התמדה, פתאום התלמיד הכי גרוע (זה שהמורים שנאו) הפך לתלמיד הכי טוב בשכבה, עבר קורסים מפרכים ב-8200 וסיים אותם בטופ. וגם באוניברסיטה הפתוחה–שדורשת הכי הרבה משמעת–הוא קיבל הצטיינות נשיא.

פיתוח כוח רצון והתמדה איפשר לי להפוך משחיף לגבר עם קוביות בבטן שמצליח לעשות תרגילים אקרובטיים מורכבים, ולהתגבר על בעיות קואורדינציה רציניות שהיו לי בעקבות צמיחה מהירה.

כן בגיל 14 כבר הייתי 185 עם פלטפוס, קריסה פנימית ומה לא… אפילו שניה על רגל אחת לא הצלחתי לעמוד. הפיזיותרפיסטים דיברו עליי כאילו אני ממצא ארכיאולוגי נדיר הם אמרו "בחיים לא ראיתי מבנה עצמות כזה". אבל בזכות התמדה של שנים על גבי שנים ביוגה, הצלחתי לעשות תרגילי יציבה מתקדמים, ובשורה התחתונה?

הכול מסתכם במוטיבציה והתמדה.

פיתוח מוטיבציה

איך מוטיבציה והתמדה ישפרו לך את החיים?

בשביל לענות על השאלה הזאת, אני רוצה לשאול אתכם שאלה אחרת: האם אתם היום מסוגלים להשקיע 4 שעות ביום, במשך שלוש שנים, עבור פרויקט כלשהוא שאתם לא מקבלים עליו תגמול ואין לכם שום וודאות אם אי-פעם תקבלו?

זה מה שעשיתי כדי להקים את העסק שלי.

בדיוק כמו העסק הזה, זה נכון לגבי כל דבר בחיים שלכם. תחשבו על כל שאיפה שלכם – כל חלום שאי-פעם רציתם להגשים… כל מה שחסר לכם באמת זה מוטיבציה והתמדה ואתם יכולים לכבוש את הגבעה הזאת.

כשאתם תפתחו רמת מוטיבציה שמאפשרת לכם להתמיד אלפי שעות, גם בתנאי חוסר וודאות. זה מה שמביא בסופו של דבר לתוצאות הגדולות והמשמעותיות ביותר.

והחלק הטוב הוא שדווקא בגלל שרוב האנשים לא מסוגלים להתמיד ככה, זה מה שמבטיח שאנשים כמוכם, שכן מתמידים – הם אלו שבסוף הופכים לטובים ביותר.

ובסוף אנשים יחשבו שאתם קוסמים, שאתם סופר-טאלנט, שהשתמשתם בטריק מיוחד, אבל אתם תדעו שזה בזכות ההתמדה.

מוכנים לעשות את הצעד הזה ולשנות את החיים שלכם מקצה לקצה?

תישארו איתי ותקבלו את כל הכלים שאתם צריכים.

הקשר בין מוטיבציה להתמדה

אחד הדברים שחשוב שנבין כדי שנוכל לחזק את המוטיבציה שלנו, הוא שמוטיבציה ניתן למדוד באופן עקיף בלבד. למעשה, זה לא משנה כמה מוטיבציה אנחנו חושבים או מרגישים שיש לנו, אלא רק מה אנחנו עושים בפועל כתוצאה מכך. לא הלשון בפה היא המשמעותית, אלא הלשון של הנעל.

לכן, מוטיבציה גבוהה באה לידי ביטוי – בהכרח – בעשייה ובהתמדה (וזאת הסיבה שאני מרשה לעצמי להחליף בין המילים לאורך המדריך).

סוגי מוטיבציה

דבר נוסף שחשוב לדעת על מוטיבציה, הוא שלא כל מוטיבציה זהה לאחרת. למעשה, יש לנו ארבעה סוגי מוטיבציה שאתם יכולים לראות במטריצה הבאה:

טבלת מוטיבציה

כמו שניתן להבחין, ישנם שני מאפיינים שמחולקים לשני סוגים כל אחד: מוטיבציה חיובית מול שלילית ופנימית מול חיצונית. בואו נצלול פנימה ונבין כל מאפיין כזה לעומק.

מוטיבציה חיובית מול מוטיבציה שלילית

שימו לב, שכשאנחנו מדברים על מוטיבציה חיובית או שלילית, אנחנו לא מתייחסים אל זה כ-"טוב" או "רע" – ההבחנה היא רק כיוון המוטיבציה.

מוטיבציה אחת נובעת משאיפה לעונג, כלומר, אדם פועל כי הוא רוצה להשיג משהו שיעשה לו טוב (מוטיבציה חיובית); ואילו השנייה נובעת מהימנעות מכאב, כלומר, אדם פועל כדי להימנע מתוצאה שעלולה לפגוע בו.

לדוגמה שני אנשים שמשקיעים בעבודה, האחד מתוך שאיפה להתקדם, להשפיע, ליצור (כיוון חיובי, משהו טוב שאנחנו רוצים להגיע אליו) והשני פועל מתוך פחד ממחסור בכסף ופחד מכישלון (כיוון שלילי, כאב שאנחנו רוצים להימנע ממנו).

מוטיבציה פנימית מול מוטיבציה חיצונית

אם המאפיין הראשון שבחנו הוא הכיוון ממנו המוטיבציה מגיעה, המאפיין השני שאיתו נקטלג מוטיבציה הוא האם היא נובעת ממשהו שקשור לעולמנו הפנימי ולעצמנו או מדבר מה חיצוני.

לצורך העניין, האם אנחנו מתקדמים בעבודה כדי להיות יותר מסופקים מעצמנו (מוטיבציה פנימית), או שחשוב לנו להרשים את ההורים (חיצונית)?

או במקרה שמדובר באינטראקציה עם מוטיבציה שלילית, האם אנחנו מתקדמים בעבודה כי אנחנו חוששים שלא נוכל להרשות לעצמנו את רמת החיים שאנחנו רוצים (פנימית), או שאנחנו פוחדים מאיך בן/בת הזוג שלנו יסתכל/תסתכל עלינו (חיצונית)?

4 סוגי מוטיבציה

בשורה התחתונה, שתי הסקאלות האלו מייצרות מטריצה של 4 סוגי מוטיבציה.

חשוב להדגיש שכל סוגי המוטיבציה יכולים להביא אותנו לכדי פעולה ואפילו לכדי הצלחה, אבל לא כולן יביאו אותו לאושר והגשמה, ולא כולן יחזיקו מעמד לאורך זמן (חלקן אף עלולות לעורר בעיות נפשיות).

המוטיבציה הפנימית-חיובית, היא זאת שגם מחזיקה מעמד לאורך זמן וגם מייצרת רווחה נפשית גבוהה ולכן, בא אנחנו נתמקד במאמר הזה (ואני ממליץ בחום שתתמקדו בה גם בחייכם האישיים).

ארבעת מרכיבי המוטיבציה

דבר נוסף שחשוב שנדע על המנגנונים הפסיכולוגיים שיוצרים מוטיבציה, הוא ארבעת המרכיבים שלה.

מוטיבציה חזקה ויציבה, תמיד תהיה מבוססת על ארבעה מרכיבים. מספיק שאחד מהם חסר והמוטיבציה נחלשת ומתערערת משמעותית.

למעשה, השלבים לפיתוח מוטיבציה שנלמד בהמשך המדריך וגם התרגילים שאתן לכם, כולם מבוססים בראש או בראשונה על ארבעת המרכיבים האלו.

מרכיב 1# למוטיבציה ­– השפעה ומשמעות

המרכיב הראשון הוא מידת ההשפעה שיש לדבר מסוים על חיינו, ככל שהגשמה של יעד מסוים תשפיע באופן משמעותי וגדול יותר על החיים שלנו, כך תהיה לנו יותר מוטיבציה לפעול עבורו.

עכשיו, אם תחשבו על כך זה די מובן מאליו, ברור שתהיה לנו יותר מוטיבציה לפעול כדי להרוויח מיליון שקל מאשר להרוויח אלף שקל.

ברור שתהיה לנו יותר מוטיבציה לפעול כדי להימנע ממחלה קשה מאשר להימנע משריטה קלה.

לא צריך להיות גאונים כדי להבין זאת, אבל פה העניינים מתחילים להסתבך ונעשים מעניינים, כי יש אפקט אינטראקציה עם שאר מרכיבי המוטיבציה, וכדי להצליח לייצר מוטיבציה חזקה ויציבה אנחנו חייבים שכל המרכיבים יעבדו בסנכרון. ותוך כדי שאסביר את המרכיבים הבאים, אתן גם דוגמאות מוחשיות.

מרכיב 2# למוטיבציה – טווח זמן

המרכיב השני מתייחס לפער הזמן שבין הפעולה לבין הפקת התוצאה. מטבע הדברים, קל לנו יותר השקיע בדברים שנוכל לראות את התוצאות שלהם מהר יותר.

הרבה יותר קל לעורר בעצמנו מוטיבציה לעשות שיחת מכירה שמכניסה לנו בכאן ועכשיו 1,000 שקל, מאשר לעבוד על עסק שיכול בעוד שנתיים להכניס לנו מיליון. וזה למרות שלמיליון שקלים יש השפעה הרבה יותר גדולה על חיינו.

אגב, זאת הסיבה שאנשים רבים עסוקים כל היום בכיבוי שרפות ומתקשים להקדיש זמן לפעולות החשובות והאסטרטגיות שבאמת יקדמו אותם עסקית, כי בפעולות אסטרטגיות, יש פער זמן בין המאמץ וההשקעה לבין התוצאה.

אוקי, בואו ניתן דוגמה נוספת והפעם לגבי מוטיבציה שלילית. נניח שבחורה עם עודף משקל קל ונטייה לאכילת מתוק, עומדת להתחתן בעוד חודש ורוצה להוריד שני קילו, יהיה לה הרבה מוטיבציה לצאת להתאמן במרץ ולשמור על תפריט בריא, כי מדובר במטרה קרובה.

לעומת זאת, יהיה לה הרבה יותר קשה להניע את עצמה לרוץ ולשמור על תפריט תזונה אם הרופא היה אומר לה שבמידה והיא תמשיך ככה, אז בעוד 40 שנה יהיה לה סכרת.

וזה למרות שאם תחשבו על זה, לחלות בסכרת, להזריק כל יום אינסולין ולדקור את עצמך אחרי כל ארוחה במשך שנים כדי לבדוק רמות סוכר, זה הרבה יותר גרוע מלהיות עם שני קילו עודפים בחתונה. אבל בגלל שזה רחוק אי שם בעתיד ולא מוחשי, קשה לגייס לכך את המוטיבציה.

תבינו, כבני אדם, קשה לנו להשקיע לאורך זמן אם אנחנו לא מסוגלים לראות את התוצאה מעבר לפינה.

אגב, זאת אחת הסיבות, שהרבה פעמים עדיף לכוון דווקא למטרות קטנות ומדורגות – אפילו שההשפעה שלהם משמעותית פחות – נרחיב על כך כשנדבר על התרגילים.

מרכיב 3# למוטיבציה – רמת הוודאות

המרכיב השלישי הוא מרכיב רמת הוודאות, שבוחן עד כמה אנחנו מאמינים ביכולת שלנו להשיג את התוצאה.

הרי, אם היינו יודעים בוודאות גמורה שלשבת כל יום ולעבוד על העסק החדש, יגרוף לנו הצלחה פיננסית – היינו עושים זאת; למרות שזה קשה, ולמרות שזה עשוי לקחת זמן. אבל בחיים אין וודאות של מאה אחוז ותמיד קיים הסיכון שנשקיע ולא נקבל תגמול. ככל שיש לנו פחות וודאות לגבי התגמול, המוטיבציה יורדת.

זאת הסיבה שהרבה אנשים מוכנים לעבוד מאוד קשה מאוד בשביל משכורת קטנה, אבל לא מוכנים לעבוד בשביל לייצר הכנסות אדירות בעסק, כי המשכורת היא וודאית (כביכול) ובעולם העסקי אין וודאות.

אתם מבינים לא מספיק רק שלמטרה תהיה השפעה גדולה על חיינו, כדי לעורר מוטיבציה, צריך סנכרון גם עם המרכיב של וודאות.

מוטיבציה

מרכיב 4# למוטיבציה  – רמת המורכבות

עד כאן, שלושת המרכיבים הראשונים שלמדנו מתייחסים לתוצאה. המרכיב האחרון שלנו, מתייחס דווקא לפעולות שעלינו לעשות בדרך להשגת התוצאה.

מרכיב רמת המורכבות שואל עד כמה פשוט יהיה לנו להשיג את התוצאה: האם מדובר בהרבה מאוד פעולות קטנות שלכל אחת השפעה קטנה, או שיש מספר מצומצם של פעולות שאם נעשה אותן נשיג את התוצאה?

ככל שהעניין מורכב יותר, כך יש לנו פחות מוטיבציה להתמיד.

לדוגמה, בכל מה שקשור להתחממות הגלובלית, למרות שרמת ההשפעה של התוצאה הסופית היא גדולה מאוד – מניעת (או דחיית) הרס כדור הארץ – ההשפעה של כל פעולה ספציפית היא זניחה וחסרת משמעות. אם נזרוק את הניילון לפח או למחזור, זה לא מה שיעשה את ההבדל ומעבר לכך, זה לא רק ניילון, זה הורדת זיהום אוויר במפעלים, זה מעבר למכוניות חשמליות ועוד מיליון ואחת גורמים שצריך לשים לב אליהם. לכן, במקרה הזה, רמת המוטיבציה של אנשים להתגייס ולפעול בעוצמה למען המטרה הזו, היא נמוכה, אפילו שמדובר בנושא בעל משמעות גדולה.

מרכיבי המוטיבציה הם יותר בראש מאשר במציאות

זהו, אלו הם ארבעת הרכיבים: השפעה ומשמעות; טווח זמן; רמת וודאות; ורמת מורכבות.

עכשיו, חשוב לזכור שהמרכיבים האלו הם הרבה יותר פסיכולוגיים. הרבה יותר במחשבות, מאשר במציאות.

לדוגמה, בואו ניקח את המרכיב האחרון שדיברנו עליו של רמת המורכבות:

אדם אחד עשוי לחשוב שכדי לרדת עשרים קילו, מה שנדרש ממנו זה כל יום, לשים לב שהגיעה השעה 7, ללבוש בגדי ספורט ונעליים, לנסוע לחדר הכושר, להעביר את הצ'יפ, לעשות תרגיל משקולות ראשון, לעשות תרגיל שני… וכן הלאה ברור לכולם שבראש שלו זה מסובך ולכן גם יהיה לו קשה לבצע.

אדם אחר לעומתו, עשוי פשוט לתפוס את על הפעולות האלו כאימון. כל הפרויקט הופך מיד לפשוט יותר וקל יותר לשמור על מוטיבציה…

ומזל שהמרכיבים האלו הם הרבה יותר בראש, כי זה מה שמאפשר לנו לשחק איתם ולעבוד על הפסיכולוגיה שלנו כדי לפתח מוטיבציה אדירה שלב אחר שלב.

5 שלבים לפיתוח מוטיבציה

אוקיי! עכשיו כשהסברנו היטב את היסודות, יש לנו בסיס איתן להתקדם אל הכלים הפרקטיים.

בשלב זה במדריך אני הולך לחלוק איתכם את 5 השלבים היחודיים שפיתחתי לחיזוק המוטיבציה תוך זמן קצר.

כמו שאמרתי, השלבים האלו מבוססים על 4 מרכיבי המוטיבציה והם פותחו לאחר עבודה שעשיתי עם מתאמנים רבים.

קחו בחשבון, שהשלבים האלו אומנים עוצמתיים ומשמעותיים, אך אין להם שום דרך לעזור לכם אם רק תקראו אותם. לכל שלב כזה מצורפת משימה – בצעו את המשימות אם אתם באמת רוצים ליצור שינויי בחייכם.

שלב 1# – להיפטר מהתירוצים ולקחת אחריות (או מיקוד שליטה פנימי)

אני לא יודע אם שמתם לב, אבל בזמן ששיתפתי אתכם בסיפור שלי, גם למדנו את השלב הראשון בפיתוח מוטיבציה והתמדה  – לזרוק את התירוצים מהחלון ולקחת אחריות.

זה עדיין לא שלב שבו אנחנו עושים משהו אקטיבי, אבל אנחנו כן משנים את המיינדסט שלנו מקצה לקצה ולכן השלב הזה הכרחי כדי שנצליח ליישם את השלבים הבאים.

כל עוד אנחנו מאמינים שמה שמונע מאיתנו להצליח, אלו נסיבות חיצוניות – לא נוכל לפתח מוטיבציה. הרי, בשביל מה להתאמץ אם ממילא שום דבר לא תלוי בי?

משימה

א) חישבו על משהו שאתם רוצים להצליח בו או להתמיד בו.

לאחר שחשבתם רישמו כותרת שנקראת "תירוצים: למה אני לא יכול להצליח/להתמיד ב-[השלימו את החסר] " ורישמו את כל התירוצים שעולים לכם.

התרגיל הזה עוזר לנו להודות "בקול רם" (בפני עצמנו) שאלו תירוצים.
אנחנו מתייגים אותם בראש שלנו ככאלו וזה מוציא מהם העוקץ. ברגע שאתם מכנים מחשבה כאמונה מגבילה או תירוץ היא מאבדת מכוחה להגביל אתכם. אמנם לא איבוד כוח מוחלט, אבל בהחלט היחלשות משמעותית.

שימו לב, שלטובת התרגיל, אין הבדל בין תירוץ ל-"סיבה".

הרבה פעמים אנחנו אומרים לעצמנו דברים כמו "זה לא תירוץ אם זה נכון", אבל העובדות בשטח מראות אחרת. כל "סיבה" שבגללה אתם כביכול לא יכולים לעשות משהו – נחשבת תירוץ.

ב) בכדי להחליש את האמונות האלו עוד יותר ולעבור למיקוד שליטה פנימי במקום חיצוני, הוסיפו פסקה וכיתבו בה דרכים שבעזרתן ניתן להתגבר על כל המכשולים שציינתם בעזרת מוטיבציה והתמדה.

שלב 2# – רתימת מרכיב ההשפעה

"רוב האנשים לא נכשלים בגלל שכיוונו גבוה מידי, אלא דווקא בגלל שכיוונו נמוך מידי"

"באופן מפתיע, דווקא שאנחנו מציבים מטרות גדולות, אנחנו מגבירים את הסיכוי שלנו להגשים אותן, כי אמנם הן קשות יותר להשגה, אך הן אלו שנותנות הכי הרבה מוטיבציה"

השלב השני לפיתוח מוטיבציה, אחרי שיצאנו ממתחם התירוצים, הוא להציב מטרות.

באופן מדויק יותר – להציב מטרות גדולות שמעוררות בנו תחושת שליחות (שנובעות ממוטיבציה פנימית וחיובית כמו שלמדנו).

איך קובעים יעדים

בשביל לקבוע יעדים איכותיים ויעילים, אנחנו צריכים להקפיד על שני דגשים:

 1. גדול ואפשרי – אנחנו רוצים להציב את המטרה הכי גדולה שאנחנו יכולים, כל עוד אנחנו עדיין מאמינים שהיא אפשרית. אחרת, אנחנו פוגעים בסנכרון עם מרכיב הוודאות. אם המטרה גדולה מידי, (כמו להשיג מיליארד דולר תוך שבוע) זה מרגיש כמו פנטזיה ולכן זה לא יעשה את העבודה.
 2. פירוק לגורמים – לאחר שהצבנו את המטרה הגדולה והאפשרית, אנחנו חייבים לפרק אותה ליעדים. פירוק לגורמים מאפשר סנכרון עם מרכיב טווח הזמן שלמדנו ובכך מקל עלינו עוד.

רוצה לקחת את המוטיבציה שלך צעד קדימה?

הצטרפ/י אל תוכנית האימון לשינוי הרגלים, כוח רצון והתמדה

משימה

נסחו מטרה הכי גדולה שאתם יכולים לחשוב עליה שאתם עדיין מאמינים שהיא אפשרית, לאחר מכן חלקו את הדרך אליה ל-5 עד 10 צעדים .

שלב 3# – צמצום פער הזמן

קודם לכן למדנו, שבתור בני אדם, קשה לנו להתאמץ ולפעול עבור תוצאות שצפויות להתרחש בעתיד הרחוק. קשה לנו להשקיע שעות עבודה אם אנחנו יודעים שהתגמול על העבודה יגיע רק בעוד שנה למשל. לשם כך, אנחנו רוצים להביא את העתיד אלינו באופן כלשהו ולנסות לחוות אותו ואת ההשלכות שלו כבר עכשיו.

ישנן דרכים רבות לעשות את זה, כמו לוח חזון וכדומה…

אני ממליץ על "שיטת המכתב".

בשיטה זו, נכתוב מכתב תודה מהאני העתידי שלנו. כלומר, ממי שנהיה לאחר שנגשים את היעד. במכתב, נכיר לעצמנו תודה על מה שאנחנו עושים היום למען העתיד ונספר איך הגשמת היעד שיפרה את החיים שלנו.

באופן זה, נצמצם את פער הזמן ונאפשר לעצמנו לחוות מעכשיו את השלכות הפעולות שלנו על העתיד.

נשמע כמו רמאות? אין ספק! אבל זה לא משנה את העובדה שזה פשוט – עובד 🙂

משימה

לאחר שבחרתם יעד גדול, הכי גדול שהוא עדיין אפשר ופירקתם אותו לגורמים, כתבו מכתב תודה מהאני העתידי שלכם והודו על הפעולות והמאמץ שאתם משקיעים ממש עכשיו.

שלב 4# – וודאות

וודאות היא נושא בעייתי במיוחד וחשוב שנתעכב עליו לרגע. הוא בעייתי, מכיוון שבמציאות עצמה – וודאות היא אשליה. אין שום דבר וודאי במציאות. זה אומר, שהוודאות נמצאת רק אצלנו; היא מנגנון פנימי.

בניית הרגל חשיבה של וודאות תאפשר לנו להרגיש בטוחים יותר בדרך שלנו ובכך תקל עלינו ליישם אותה.
הדבר החשוב ביותר כדי ליצור וודאות, הוא קודם כל תוכנית ברורה. כשיש לנו תוכנית מסודרת עם יעדים, הוודאות שלנו יציבה יותר וכך גם המוטיבציה שלנו.

מעבר לכך, אנחנו יכולים לחזק את הוודאות הפנימית שלנו על ידי יצירת הרגל חשיבה מתאים. דרך מצוינת לעשות את זה היא באמצעות שאלות מעצימות. כלומר, שאלות שעובדות על תת המודע שלנו ועוזרות לנו לבנות ביטחון וודאות.

איך מנסחים שאלה מעצימה? חישבו על היעד שלכם וחפשו שאלות שמחזקות את ההצלחה בו.
למשל, אם היעד שלי הוא לרדת במשקל, אני יכול לשאול שאלות כמו: "מה יאפשר לי לרדת במשקל?", "למה אני אצליח לרדת במשקל?", "מה הופך אותי לאדם המושלם לרדת במשקל?" וכולי…

משימה

קחו את היעד שהצבתם והחלו לשאול לגביו שאלות מעצימות.

שלב 5# – מיקוד (או רתימת מרכיב הפשטות)

זכרו שהמוח שלכם נמצא בצד שלכם. הוא רוצה שתצליחו. ככל שתקלו עליו לעזור לכם ככה הוא יעשה את זה טוב יותר, ואחת הדרכים הטובות ביותר להקל עליו היא לעשות את הכול כמה שיותר פשוט.

ככל שתפשטו את הדרך ליעד שלכם, ככה יהיה לכם קל יותר להתמיד ולהגשים אותו.

משימה

עצרו וחישבו: מהם שלוש הפעולות שיניעו את כל התהליך? שלוש הפעולות שלאחר שנשלים אותן השאר כבר יתרחש מעצמו?

מה עושים מכאן?

אתם יודעים מה אתם רוצים ויש לכם יעד גדול ואפשרי, מפורק לגורמים. אתם מלאים בהשראה ומוטיבציה הודות למכתב מהעתיד, חיזקתם את הוודאות הפנימית שלכם בעזרת שאלות מעצימות ופישטתם את הצעדים להגשמת היעד. מה עכשיו?

עכשיו, הגיע השלב החשוב ביותר – שלב היישום!

אם אתם עדיין מרגישים שחסר לכם משהו או שאתם פשוט רוצים עוד דחיפה, כלים, טכניקות והסברים ממני, כדי להתחיל להגשים את היעדים שלכם, אני מציע שתשקלו להצטרף לתוכנית שיצרתי לשינוי הרגלים, משמעת עצמית, התמדה וכוח רצון.

בתוכנית האימון אנחנו:

 • נלמד לעומק על כל המנגנונים שדיברנו עליהם
 • נכיר עוד 11 מחסומי התמדה שמונעים מאתינו הגשמה
 • נלמד למקד את עצמנו ולשמור על מיקוד לאורך זמן
 • נבנה הרגלים יציבים שמייעלים תהליכים
 • נרכוש שיטות להתגבר על הפרעות קשב וריכוז
 • נלמד לנהל את הרגשות בצורה שתתמוך בהתמדה
 • נבין איך לארגן את הסביבה באופן יעיל
 • נתמקצע בהצבת מטרות ובניית חזון
 • נקבל כלים להפסיק עם הרגלים מזיקים והתמכרויות למיניהן
 • ועוד ועוד ועוד ועוד

והכל? באופן פרקטי, שידחוף אתכם כל הזמן לפעול.

נכון לעכשיו, למעלה מ- 1,000 אנשים למדו את תוכנית האימון הדיגיטלית שהוצאתי בשנה שעברה (לפיתוח ביטחון עצמי), והתגובות מטורפות – זו תוכנית מדהימה. ובכל זאת, דרך המשובים למדתי איך לשפר אפילו יותר.

והתוכנית הזו אפילו יותר פרקטית וממוקדת. אי אפשר ללכת בה לאיבוד, היא מובילה אתכם צעד צעד. ובו זמנית, היא עמוקה, מקיפה ועשירה בתכנים רבים, כל מה שצריך כדי לפתח משמעת עצמית ולשנות הרגלים. וכל מה שיכול לעזור להתמדה אפילו באופן עקיף.

אם הגעת עד לכאן, נראה לי שזה בשבילך ועכשיו מה שצריך זה רק את קצת כוח רצון להצטרף לתוכנית ולעשות אותה, כדי להגדיל בהרבה את יכולת ההתמדה והמשמעת העצמית שלך

רוצה לקחת את המוטיבציה שלך צעד קדימה?

הצטרפ/י אל תוכנית האימון לשינוי הרגלים, כוח רצון והתמדה

דילוג לתוכן