כוחה של אמונה – סיפורי אמונה קצרים (ושינוי אמונות מגבילות)

כוחה של אמונה – סיפור אמונה 1#

"כשמישהו אומר לך שמשהו בלתי אפשרי, זה לא אומר שאין ביכולתך לעשות זאת, זה רק מעיד על האמונות המגבילות שלו"   

כשהייתי בן 13, עשיתי צרות בבית ספר, אז לקחו אותי לפסיכיאטר בכיר והוא אמר שיש לי הפרעות ואין סיכוי שיקבלו אותי לתיכון או יגייסו אותי לצבא אבל אם אקח כדורים, אולי יום אחד עוד יקבלו אותי לאיזו עבודה.

בסוף עשיתי שירות משמעותי ב-8200 בבגרויות ובאוניברסיטה תמיד שמרתי, על ממוצעים של הצטיינות נשיא ומעלה. ושאר הדברים שאני עושה היום, אתם יודעים 🙂

אבל בתסריט קצת אחר, עם הורים אחרים, הייתי עלול עוד להאמין לתיוג שלו ואז הכל היה נוטה לכיוון אחר לגמרי, לא היה בלוג, לא פודקאסט, לא מדיטציות ולא כלום.

מעולם לא חשפתי את סיפור הילדות שלי, אבל בהרצאה בסגנון טד שעשיתי, פתחתי את הכל, מתוך מטרה להעביר מסרים חשובים על הערכה עצמית, על חינוך, על יצירת שינוי ועל האופן שבו אמונות ותיוגים מעצבים את חיינו.

בעת שעשיתי אותה, הגדרתי אותה כהרצאה הכי טובה וחשובה שעשיתי, ממש ממליץ לצפות ואחרי שאתם צופים, אשמח שגם תשתפו, כי אם יש מסר אחד שבוער בי להעביר לעולם, זה המסר הזה. מי שמפנים את שני העקרונות בהרצאה, החיים שלו משתנים בוודאות. 

כוחה של אמונה – סיפור 2#

“האדם שאומר שאי אפשר לעשות את זה, לא צריך להפריע לבן-אדם שעושה את זה”

דפנה סבלה מהתקפי חרדה ו-OCD מגיל צעיר, היא עברה מפסיכולוג לפסיכולוג ושום טיפול לא עזר, כאשר עם כל ניסיון להיפטר מה-OCD האמונה שלה הלכה ופחתה.

לאחר שהתסמינים נעשו קיצוניים היא פנתה לפסיכיאטר שאמר שהבעיה שלה חמורה מאוד, היא לא הולכת לעבור ואם היא לא תיקח תרופות היא תסיים במוסד פסיכיאטרי.

בנקודה זו דפנה הייתה צריכה להחליט האם לוותר ולהיות תלויה כל החיים בכדורים או להאמין שיש דרך אחרת. היא בחרה להאמין והחלה במחקר שיטתי של כלים ותיאוריות שיעזרו לה עם המחשבות הטורדניות והחרדות,

היא למדה את כל הקורסים האפשריים ב-NLP, קראה כל ספר שמצאה בנושא, זאת לא הייתה דרך קלה וזה לא התרחש ביום אחד, אבל צעד אחר צעד ה-OCD עבר לחלוטין.

והיום היא בעלת קליניקה לעבודה עם OCD וחרדות, מנחה סדנאות בנושא ועובדת עם הורים לילדים הסובלים מ-OCD.

הזמנתי את דפנה לפודקאסט כדי לדבר על מה זה OCD ואיך לטפל בו ובמחשבות טורדניות. ובעיקר הזמנתי אותה כדי לתת תקווה והשראה לאנשים שסובלים ממצוקה נפשית או פיזית וכבר נראה להם שהבעיה שלהם לא תחלוף.

הפודקאסט הזה, מעבר לידע המעשי שבו על טיפול ב-OCD, בא להזכיר שלא משנה מה קורה, אל תתנו לדעות של אחרים, גם אם הם מומחים, לחרוץ את גורלכם!

אם תאמינו, תלמדו ותעבדו קשה, דברים יהפכו לאפשריים.

כאן הקישור לספוטיפיי 

כוחה של אמונה – סיפור אמונה 3#

"בלתי אפשרי משמעותו היא רק שעדיין לא מצאנו פתרון"

ד"ר ירון סגל הוא פיזיקאי שבכלל חקר את האטמוספירה ולא תכנן לעסוק במכשור רפואי ומדעי המוח, אך מסלול חייו השתנה ברגע שהביא לעולם את ילדו השני, ליר. ליר נולד עם דיסאוטונומיה, מחלה גנטית נדירה הפוגעת קשה במערכת העצבים האוטונומית, המערכת שאחראית על כל התפקודים הלא-רצוניים והאוטומטיים בגוף, כמו; נשימה, עיכול, כלי דם, כליות ובקיצור אינספור תפקודים חיוניים.

כשד"ר סגל ואשתו שאלו את הרופאים מה ניתן לעשות, ענו להם שאין לזה טיפול, המחלה חשוכת מרפא ואפשר רק להפחית קצת את התסמינים.

כפיזיקאי שמחווט לפתור בעיות, ד"ר סגל לא הסכים לקבל הבשורה ובמשך שנים חשב יום-יום על פתרונות יצירתיים, אך אף רעיון שהעלה לא היה בכיוון. כשליר הגיע לבית ספר ירון החל להתבונן על מה שעושים הפיזיותרפיסטים, הם מפעילים את מערכת העצבים המוטורית בצורה חיצונית אמנם, אך עצם ההפעלה מוביל לתהליך בו תאים מתחברים מחדש ומתרחש שיקום.

זה הוביל אותו לשאול, איך הוא יכול להפעיל חיצונית ולגרות את מערכת העצבים האוטונומית. מכאן ירון המשיך לעוד שנים של פיתוח הרעיון ועבר דרך ספקות, כישלונות ותלאות וכיום הדרך עוד לא הסתיימה, אך בהחלט יש תקווה באופק. 

הסטארטאפ שייסד, BrainQ, נמצא בשלבים מתקדמים של ניסויים קליניים. המערכת שלהם מפעילה שדה אלקטרומגנטי בעוצמה נמוכה, אשר נקבע על בסיס בינה מלאכותית של נתונים מגלי מוח של אנשים בריאים. הטיפול למעשה מחקה את הפעילות התקינה של הרשתות העצביות של המטופל במטרה לעודד את תהליך ההחלמה.

ניסויים בטכנולוגיה הראו שאנשים שעברו שבץ הצליחו להשתקם ב-76% אחוזים יותר מאנשים בקבוצת ביקורת והיתרון של המערכת זה שהיא מותאמת לטיפול בבית ולא פולשנית. אמנם יש עוד דרך ארוכה, במיוחד עד שליר יוכל להנות מהמכשיר, אבל כבר עכשיו אפשר לקבל השראה גדולה מהסיפור על מה אפשרי כשפועלים בנחישות, עם אמונה ומתוך חזון.

הזמנתי את ירון לפודקאסט לשתף על הדרך שעבר ולהסביר על הטכנולוגיה המהפכנית, בנוסף דיברנו על נקודות השקה בין הפיזיקה והמדע לבין התודעה והרוח. הכרתי אדם שאפשר להרגיש את הלב והכוונות הטובות שלו בכל מילה, אדם שלקח את הכאב והקושי היום יומי שלו ושל משפחתו ובחר להשתמש בו כמנוע ליצירתיות, התמדה ועשיית טוב.

כאן הקישור לספוטיפיי 

כוחה של אמונה – סיפור אמונה 4#

"זה לא הגיל זה התרגיל"

התחלתי ליצור תכנים של התפתחות אישית כשהשתחררתי מהצבא. בהתחלה חשבתי: "מי אני בכלל שאעשה את זה? מי יקשיב לילד בן 21" 

האמונה שהגיל מהווה מכשול, אמנם דירבנה אותי להקפיד על מקצועיות מקסימלית, והובילה אותי להסתמך על מקורות אמינים ולשמור על דיוק. אבל היא בעיקר הגבילה ובלמה את היכולות שלי לפרוץ, כי היא מנעה ממני לעשות פעולות שיובילו לחשיפה, וחסמה אותי מבחינה תודעתית. 

במשך השנים, התבגרתי, השתפרתי, צברתי ניסיון ושחררתי את האמונה הזאת וגם התוצאות הגיעו בהתאם. הגיל לא היה עוד פקטור.

ואני מספר לכם את זה עכשיו, כי כשרק פתחתי את הערוץ בספוטיפיי החלטתי לעשות ניסוי.
בהתחלה העליתי רק תכנים שיצרתי בגיל 22-23, לראות מה יקרה. תוך פחות מחודשיים הפודקאסט הגיע למקומות גבוהים מאוד במצעד. הקטע הוא שכאשר הפצתי את התכנים בפעם הראשונה, אפילו שהייתה פחות תחרות, הם הגיעו לחשיפה סבירה, ועכשיו אותם תכנים בדיוק, הגיעו לחשיפה מצוינת.

ואחד ההסברים להבדל, הוא שהתפיסה שלי השתנתה. אז אני לא אומר שאין משמעות לגיל, זה כן משפיע, אבל… תדעו שגיל או כל מכשול אחר, יכול לעצור אתכם, רק במידה ואתם מאמינים שזה יכול ונותנים לזה את הכוח.

לעומת זאת, כשאתם משחררים את האמונות המגבילות, ופשוט מתמקדים בלעשות כמיטב יכולתם, אז לא משנה אם אתם צעירים או מבוגרים ולא משנה אם יש דברים אחרים שאתם מאמינים שמהווים מכשול. אתם תגיעו להישגים משמעותיים כי זה קודם כל בראש.

זה הקישור לספוטיפיי 

מאז העליתי המון פרקים חדשים שהקלטתי לאחרונה ראיינתי את מיטב המומחים בארץ והפודקאסט דורג על ידי ספוטיפיי שנתיים ברציפות כאחד מחמשת הפודקאסטים המושמעים ביותר בישראל (בכל התחומים והקטגוריות)
ואשמח שתשתפו אותו עם אנשים שאתם מאמינים שזה יכול לתרום להם וגם תדרגו ב-5 כוכבים כדי שהוא ימשיך לקבל חשיפה ולעשות טוב לאנשים 🙂

כוחה של אמונה – הסבר על מערכת האמונות 5#

"אם אתה חושב שאתה יכול ואם אתה חושב שאתה לא יכול – בשני המקרים אתה צודק"
הנרי פורד

מספר פעמים בעבר הסברתי את המנגנון הפסיכולוגי שבו אמונה יוצרת מציאות. למשל, אדם שמאמין בעצמו, מראש יציב מטרות גדולות יותר ויהיה פתוח לזהות הזדמנויות, הוא ימשיך לפעול בנחישות, גם כאשר יתקל באתגרים, הוא ימשיך להשקיע, גם כשאין ודאות שיצליח ומסביב אומרים לו שזה חסר סיכוי.

הביטחון שלו יקנה לו רוגע נפשי, יוביל לביצועים טובים יותר וגם ישדר החוצה לאנשים אחרים ויהפוך אותו לסוחף ומשכנע. ההסבר הזה לבדו, מספיק כדי להבין איך הביטחון העצמי ומערכת האמונות שלנו מעצבים את המציאות שלנו ולמה כדאי לעשות עבודה פנימית. 

יחד עם זאת, יש הסבר שהולך צעד אחד מעבר, הוא טוען, אנחנו חיים ב"מטריקס", העולם שאנו רואים הוא הולוגרמה, השלכה של התודעה שלנו, לכן שינוי תודעתי או אנרגטי ישנה את המציאות.

וזה לא יהיה רק תוצר של עוד התמדה ונחישות אל מול מכשולים ותקלות, אלא שזה ינקה לנו את הדרך ממכשולים, כך שדברים ילכו חלק ויסתדרו.  זה לא יהיה רק לשים לב להזדמנויות שקיימות כל הזמן, כי הטמענו מטרה בתת המודע, זה יהיה ממש היווצרות של הזדמנויות יש מאין.

כאשר הטענה היא שאותו דבר פועל גם לכיוון ההפוך, לדוגמה, אדם שיש לו תחושת קורבנות, ירחיק ממנו שפע, לא רק בגלל שהוא במיקוד שליטה חיצוני שיגרום לו להאשים אחרים במקום לקחת אחריות ולפעול, אלא שעצם הקיום של האנרגיה הזו בתוכו יביא אליו משברים ומחסור, אפילו אם הוא יעשה פעולות.

מדובר בהסבר שהוא "מעבר" למנגנון הפסיכולוגי "מעבר" למציאות הנתפסת לעין וכדי להרחיב על הגישה הזו, במיוחד בהקשר של שפע, הזמנתי לפודקאסט את פריידי מרגלית, מייסדת תפיסת המטאיזם וקהילת מרחב מודעות, המונה עשרות אלפי אנשים.

לאחרונה תוכנית לימודים של פריידי נכנסה באופן רשמי למערכת החינוך והשיטה שלה נמצאת במחקר רפואי מסודר במחלקה האונקולוגית באיכלוב ומביאה תוצאות מרשימות. 

כאן הקישור לספוטיפיי

רוצים להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף בחוויות ותובנות?

יש שתי דרכים לעשות זאת:

1. בתגובות של ערוץ היוטיוב. אני משקיע זמן רב כדי לקרוא הכל ולענות לכולם.

ובלי קשר שווה לעקוב שם, כדי לקבל בחינם תכנים איכותיים שעולים רק ביוטיוב.

2. באינסטגרם. אני עושה שאלות ותשובות בסטורי.

גם באינסטגרם תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם.

לחצו כאן כדי לקבל השראה שבועית לWhatsApp (הודעה אחת בשבוע)

לתוכנית האימון המקיפה NLP לביטחון עצמי שמעבירה אתכם גם תהליך רגשי יסודי.

לתוכנית האימון לשינוי הרגלים והתמדה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן