ריפוי עצמי של הגוף דרך ניקוי משקעים רגשיים ושינוי פנימי

ריפוי עצמי של הגוף – קשר גוף ונפש

"כל אמת עוברת דרך שלושה שלבים. ראשית, לועגים לה; אחר כך, מתנגדים לה; ולבסוף – מקבלים אותה כמובנת מאליה" ארתור שופנהאואר

פעם הרעיון שיש קשר ישיר בין מתחים נפשיים, לבין מחלות לא היה מקובל ברפואה, היום הוא מובן מאליו וגם יודעים להסביר, את התהליכים הביוכימיים שאחראים לכך.

יחד עם זאת, עדיין יש רעיונות רבים, על קשר גוף נפש שהם מחוץ לקונצנזוס המדעי, כמו למשל הרעיון שיש קשר, בין המשבר הנפשי הספציפי, לבין סוג המחלה המתבטאת בגוף.

רעיון נוסף שנתפס כשנוי במחלוקת הוא, שמעבר לביוכימיה יש השפעה אנרגטית, ולעיתים מה שגורם למחלות הוא חסימה בערוצי אנרגיה. כמובן, אני לא בא להגיד מה האמת, אני בעצמי חוקר ולומד ומעודד אתכם לשאול שאלות ולא לומר אמן על כל תיאוריה שמישהו ממציא. 

יחד עם זאת כדאי לפתוח את הראש גם לגישות האלו, כי יש אנשים רבים שמעידים שנרפאו כך, יש מסורות שהשתמשו בעקרונות הללו אלפי שנים, ולאחרונה התחום גם מתחיל להיכנס למחקר קונבנציונלי. 

כדי להעמיק בנושא הזמנתי לפודקאסט את ד"ר נאדר בוטו, קרדיולוג ומצנתר בכיר, שחקר גם את עולם הרוח והרפואה האלטרנטיבית ופיתח שיטות טיפול ואבחון אינטגרטיביות שעובדות בין היתר ברמה האנרגטית. בפודקאסט הרחבנו על הגישה שלו ועל הקשר בין משברים נפשיים למחלות גופניות.

כאן הקישור לפרק בספוטיפיי

ריפוי עצמי דרך זיהוי כוונה חיובית

האם הגוף יכול לייצר מחלה, כדי לנסות לעזור לנו להתמודד עם בעיה נפשית?
ניסיון החיים מראה שיש מצבים כאלו.

לדוגמה. אם ילדה סובלת מבריונות בגן, היא עלולה לפתח מחלות חוזרות ונשנות, מה שמאפשר לה להישאר בבית, במקום בטוח ומוגן עם אימהּ.

אם בחור סובל בעבודה, אך מפחד להתפטר, כי זה מקור הפרנסה היחיד שלו, הגוף עלול "לדבר בשבילו" על ידי יצירת מחלה שתאלץ אותו להיעדר מהעבודה.

זו בפני עצמה תובנה משמעותית ומרחיקת לכת עבור רוב האנשים, אבל היום אני רוצה לקחת אותה אפילו צעד נוסף קדימה ולהביא את התפיסה של ה"תטא הילינג". שם יגידו שכל מחלה או פציעה עיקשת שלא עוברת לנו, משרתת אותנו באופן כלשהוא.

חשוב להדגיש, זו לא בחירה הגיונית ומודעת שאדם מחשב באקסל ומסיק: "משתלם לי לחלות" וזה בוודאי לא זיוף של מחלה, אלא תהליך אוטומטי ולא מודע שלרוב קשור גם לטראומה שעברנו או מערכת אמונות שספגנו מהסביבה וכתוצאה מכך, חלק בנו מאמין שיש רווח למחלה או שיש מחיר להחלמה. עד שלא ננקה את האמונות האלו, הגוף יתנגד להחלמה.

כדי להרחיב בנושא ממליץ להאזין לפרק שעשיתי עם נגה בן ישראל, אחת המורות הותיקות בארץ לתטא הילינג ומתרגמת הספרים של מייסדת השיטה.

כאן הקישור לספוטיפיי

נ.ב
כל פעם כשמדברים על הכלים "המגניבים" של קשר גוף ונפש, חשוב לא לשכוח את היסודות שהם: לשמור על שקט נפשי ולהפחית לחצים.

אני אומר את זה, כי באופן אישי, אני נמשך לפסיכולוגיית מעמקים ולשיטות רוחניות שחוקרות את השורש שאם נחשוף אותו, הפתרון יגיע. ויש לי נטייה לפעמים לרוץ קדימה לדבר המרגש הבא ולזנוח את המובן מאליו ומה שכבר אלפי מחקרים הוכיחו, בהקשר הזה שסטרס הוא מקור להרבה מחלות וששלווה תורמת לבריאות.

ואני מספר על זה עכשיו, כי השקתי תוכנית אימון חדשה שעוסקת בנושא של איזון לחצים ומשלבת בתוכה מספר רבדים. גם עבודת עומק על מערכת האמונות הלא מודעת, מנגנוני ההפעלה, ניקוי משקעים רגשיים והכלים "המגניבים", אבל בלי לשכוח את היסודות.

בעידן המודרני, שרובנו עמוסים במידע, בחדשות, במטלות, התהליך הזה הוא אולי הכי חשוב שיש. כמובן הוא סופר רלוונטי למי שמתמודד עם דאגות וחרדות, אבל אולי אפילו יותר לאנשים "החזקים" שמסוגלים לסחוב את האלונקה ולהעמיס על עצמם עוד ועוד סטרס, שאמנם לא מפיל אותם, אבל כמו קרינה רדיואקטיבית חודר ועושה את הנזק לאט לאט.

אני לא רוצה להרחיב עוד, כי כבר כתבתי הרבה, אבל ממליץ להיכנס לדף ולקרוא. הדף לבדו, יכול לתת כמה תובנות וכמובן יש בו את כל הפרטים על התוכנית ואיך להצטרף.

כאן הקישור לתוכנית לאיזון לחצים

נתראה בשבוע הבא
שחר

ריפוי עצמי של הגוף בעזרת שחרור טראומות

"הגוף הוא הרופא הטוב ביותר של עצמו"

בכל רגע ורגע מתרחשים בגוף, באופן אוטומטי, תהליכים מורכבים להפליא, תאים מתחדשים, דם זורם ומזין כל תא ותא, אינספור איברים ומערכות פועלות בסנכרון.

האינטליגנציה המדהימה הזו שקיימת בתוכנו יודעת גם לרפא אותנו מפציעות ומחלות, הבעיות לרוב נוצרות כשאנחנו מפריעים לה לעבוד.

גורם מרכזי שמפריע הוא עודף לחץ נפשי שמפעיל את מערכת העצבים הסימפטטית (הילחם וברח) ומשבשים את תהליכי הריפוי וההתחדשות.

דבר נוסף ופחות מוכר שמפריע לריפוי הוא אירועים טראומתיים שנצרבו בתודעה שלנו והותירו אנרגיה רגשית כלואה שמתבטאת בגוף הפיזי ובמוח (על פי דן ניתן לראות אותם בסריקות CT).

כל עוד לא משחררים את האנרגיה הכלואה הזו היא מייצרת סטרס באופן קבוע, גם ללא תלות בנסיבות חיצוניות בהווה. כמו כן, האנרגיה הזו בפני עצמה עלולה להיות גורם למחלה.

יש הטוענים שרוב המחלות הכרוניות שלנו קשורות לאירוע כזה ולפי סוג המחלה אפשר לדעת גם מה היה אופי האירוע הטראומתי שחווינו ושעלינו לשחרר על מנת לשפעל את תהליכי הריפוי הטבעיים.

כדי להרחיב על הנושא של ריפוי עצמי ובאופן ספציפי על ההשפעה של אותה אנרגיה רגשית כלואה, הזמנתי לפודקאסט את דן לוסטיג, הנציג בישראל של ארגון META-Health.

כאן הקישור לספוטיפיי

סיפור מדהים על ריפוי עצמי

"להיות מובס הוא לעתים קרובות מצב זמני, הוויתור הוא מה שהופך את זה קבוע" – מרילין ווס סאוואנט

לפני שנה, לנה, בת הזוג שלי עברה ניתוח בצוואר. כמה שבועות אח"כ היא עדיין לא הצליחה להרים את היד. כשהייתה אצל הרופא הוא אמר שזו פגיעה בעצב שעלולה להתרחש בניתוח כזה ואין הרבה מה לעשות, אולי פיזיותרפיה תעזור. 

אבל אחרי כמה שבועות של פיזיותרפיה, לא היה שיפור, שריר הטרפז התנוון ואיבד את רוב המסה שלו, הכתף התעוותה ונפלה קדימה ולנה הייתה כבר מיואשת.

ואז היא פנתה לאליקים ביננשטוק, מטפל המשלב רפואה סינית, טווינא, פסיכותרפיה הוליסטית ושיטות רבות של גוף ונפש וכבר במפגש הראשון היד קצת התרוממה ותוך כמה שבועות חזרה לעצמה. 

ועכשיו הזמנתי את אליקים לפודקאסט על שיטת הטיפול שלו, כאשר מבחינתי לפני כל טיפ ספציפי, *המסר המרכזי הוא שריפוי אפשרי ולא צריך לוותר כל כך מהר*. גם אם הרופאים או הפסיכולוגים אומרים שאין מה לעשות והכל מרגיש אבוד.

אני לא אומר שהכל אפשרי תמיד, אבל חד משמעית רוב האנשים נכנעים מהר מידי ולא מוכנים להתאמץ מספיק כדי למצוא פתרון. אני סבור שהסיבה שאנשים מוותרים זה לא מעצלנות, אלא מחוסר אמונה ותקווה, ולכן היה לי חשוב לשתף אתכם בסיפור הזה ובכלל בפודקאסטים על ריפוי.

מעבר למסר הזה, דיברנו בפודקאסט גם על שיטות להרגעה מיידית של התקף חרדה, על הגברת האנרגיה והחיוניות ואפילו על תורתו של רבי נחמן שאליקים הוא נצר לשושלת שלו.

כאן הקישור לספוטיפיי

ביוארגונומי לריפוי עצמי של הגוף

"כשאדם באמת רוצה משהו, היקום כולו נחלץ לעזרתו כדי שיגשים את חלומו" פאולו קואלו

אחד המפגשים הראשונים שלי עם "כוחו של התת מודע" היה בצבא, היה לי ממש רע. סיימתי הכשרה ארוכה לתפקיד איכותי, אבל סבלתי ורציתי תפקיד שיאפשר לי במקביל ללמוד דברים שקשורים לפסיכולוגיה ולהתפתחות אישית. 

כשביקשתי לעזוב, לא הסכימו ואיימו עליי שאם אתעקש אסיים כ"משק ממטרות". בשלב הזה נפגשתי עם נוגה גזית לתהליך ביואורגונומי, שלחנו בקשה אנרגטית והיא גם לימדה אותי אוטוסוגסטיה.

ואז כאילו השתחרר הפקק, התקבלתי לתפקיד מצוין שניצל את היכולות שלי והיה בו הרבה אחריות ותרומה, אבל בבסיס חדש שיכולתי לצאת ממנו ולהתחיל ללמוד קורסים כמו: NLP, יוגה, מדיטציה, וזה אפילו הסתדר מושלם עם הצרכים של שאר הצוות שהעדיף שאלמד בבוקר ואעבוד בערב.

לא רק זה, הייתי גם על אזרחי, בלי עבודות רס"ר, שמירות ופחד ממשטרה צבאית, זה הרגיש כמו ללכת לעבודה משמעותית שאני אוהב. והדבר הכי הזוי היה שלמרות מצוקת נדל"ן בבסיס במרכז, איכשהו מצאתי חלל מרווח לא בשימוש, הצלחתי להשיג אליו מפתח (באישור) ולהפוך אותו לחדר מדיטציה פרטי ויפה. נהניתי מהשירות ואפילו חתמתי כמה חודשי קבע.

בשנים שחלפו נוגה ייסדה מכללה שהפכה לגדולה בארץ (ותכלס בעולם) לביוארגונומי ועכשיו הזמנתי אותה לפודקאסט כדי להבין לראשונה מה זה בכלל ביואורגונומי? ואיך זה יכול לתרום לריפוי פיזי, לעניינים רגשיים וגם להגשמת מטרות במקרה שתיארתי.

כאן הקישור לספוטיפיי

השפעת המחשבות והרגשות על ריפוי הגוף

"בעיר חלם בנו גשר שלא התחבר טוב באמצע ומי שעבר עליו היה נופל לתוך הפער ושובר את העצמות, ישבו חכמי חלם לטכס עצה. אחרי שבוע של דיונים הם מצאו פתרון: הם בנו למטה בית חולים"

ד"ר דינה אייזן הייתה רופאת משפחה ושנה אחר שנה כשהיא ישבה במרפאה וקיבלה מטופלים גדל אצלה התסכול, היא הבינה שאין תקציבים לרפואה מונעת וכל מה שהיא יכולה להציע זה רק טיפול זמני בסימפטומים, אך לא פתרון שורשי.

היא גילתה גם שהיא לא יודעת כלום על בריאות, היא לא למדה על תזונה, שינה, פעילות גופנית…
וכל אלו הם עוד דברים פיזיולוגים, אין בכלל מה לדבר על בריאות הנפש וההשפעה שלה על הגוף.

והדבר שהכי כאב לה היה שבפועל היא לא הצליחה לעזור לאנשים להחלים מהרבה סוגים של מחלות כרוניות כמו: אסתמה, סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות עור. היא יכלה מקסימום למתן את התסמינים, אבל לא לרפא באמת.

וזה כלל בעיה שלה עצמה, דינה הייתה בעודף משקל של 40 קילו והבינה שהיא לחלוטין חסרת אונים מול הפרעת האכילה שלה. 

כל אלו הובילו אותה לצאת לחיפוש אחר פתרונות ברי קיימא. המסע שלה כלל המון עבודה פנימית על מישורים שהרפואה מתעלמת מהם כמו נפש ורוחניות ובעזרתם היא הצליחה להגיע קודם כל לריפוי שלה עצמה ואח"כ לעזור לעוד אנשים רבים. 

דינה מתמקדת במיוחד בפיתוח גישה אופטימית ושמחת חיים שנובעת ממקור פנימי ועושה זאת בצורה מצחיקה וכיפית (לכן הציטוט הפעם היה סוג של בדיחה, זה לקוח מתוך הספר שלה).

כמובן, היא משלבת גם את הרקע שלה כרופאה ומחברת אותנו להוכחות המדעיות שמעידות על האופן בו המחשבות והרגשות שלנו משפיעים על הבריאות הפיזית.  

בפודקאסט שוחחנו בהרחבה על כל הנושאים הללו

כאן הקישור לספוטיפיי 

מדיטציה לריפוי עצמי של הגוף

"הגוף יודע לרפא את עצמו, אנחנו רק צריכים להסיר ממנו חסמים שמונעים ממנו לעשות זאת" ברברה ברנאן

לגופינו יש יכולות ריפוי מדהימות, הרבה מעבר למה שאנו חושבים. תאים מתחדשים בגוף בכל רגע, דם זורם ומביא מרכיבים חיוניים לריפוי ואנחנו כל הזמן שומעים על ניסים רפואיים.

גם על עצמינו אנו רואים, איך ברגע שאנו נשרטים או חולים קצת, הגוף מחלים באופן עצמאי מבלי שנדע בכלל מהם התהליכים המורכבים שמתחוללים.

אבל לפעמים יש חסמים לריפוי הרבה מהמחסומים הם פיזים, ולטפל בהם הוא תפקידם של הרופאים. אך יש גם חסמים רגשיים ונפשיים. 

המדיטציה הבאה מסתמכת על הרעיון שיש קשר הדוק בין גוף לנפש, ומטרתה היא לעזור לגוף להפעיל את תהליכי הריפוי באופן המריבי. 

אל תראו זאת כהמלצה להפסיק הליך רפואי כלשהו, אך כן כהמלצה להוסיף עוד משהו שיכול רק להועיל.

המדיטציה נמצאת בסוף המאמר שמסביר מהי מדיטציה

מומלץ גם למי שלא תרגל מדיטציה מעולם, קיבלתי עליה כבר מאות תגובות מאנשים שהעידו שהיא תרמה לתהליך הריפוי שלהם, אז שווה לתת צ'אנס

רוצים להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף בחוויות ותובנות?

יש שתי דרכים לעשות זאת:

1. בתגובות של ערוץ היוטיוב. אני משקיע זמן רב כדי לקרוא הכל ולענות לכולם.

ובלי קשר שווה לעקוב שם, כדי לקבל בחינם תכנים איכותיים שעולים רק ביוטיוב.

2. באינסטגרם. אני עושה שאלות ותשובות בסטורי.

גם באינסטגרם תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם.

לחצו כאן כדי לקבל השראה שבועית לWhatsApp (הודעה אחת בשבוע)

לתוכנית האימון המקיפה NLP לביטחון עצמי שמעבירה אתכם גם תהליך רגשי יסודי.

לתוכנית האימון לשינוי הרגלים והתמדה

לתוכנית האימון לאיזון לחצים ולשקט נפשי

למסלול ההכשרה המלא של NLP בגישת הארטמיינד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן