חשבון נפש הוא לא דבר קל, במיוחד לא חשבון נפש שנעשה בפומבי, במיוחד לא באתר שמקבל עשרות אלפי כניסות בחודש. אבל החלטתי שזה חשוב, גם כדי לתת השראה ותובנות חשובות לקוראים, שזו הרי המטרה של כל המאמרים באתר וגם בשביל עצמי שהרי אם אכתוב כאן את המסקנות של חשבון הנפש, אין ספק שזה יחייב אותי לשמור עליהם.

יום כיפור חשבון נפש

חשבון נפש ביום כיפור (המאמר נכתב אחרי יום כיפור 2017)

ידידה שנמצאת במסלול להיות פסיכולוגית כתבה לי "אנחנו עושים חשבון נפש כל השנה, אז לא צריך לצום"
אמנם יש אמת שבמקצועות שכאלו, אנשים מפתחים מודעות מסוימת למעשים שלהם, ועם זאת, המשפט היכה בי חזק וערער אותי.
כי הוא לא נכון (לפחות לגביי).

למעשה עד לפני שנה נהגתי לבחון את עצמי 6 פעמים ביום*, כל שעתיים וחצי בערך הייתי עוצר ובודק, כל פעם כלל אחד, בעיקר כאלו שקשורים ל"בין אדם לחברו".

הערה בסוגריים – במאמר על שיפור הערכה עצמית, הסברתי שמה שעזר לי לפתח את שיטת היומן ו10 הכללים היה התבססות על כלי אחר, הכלי האחר הוא היומן שאני מסביר עליו עכשיו. ולכן גם טענתי שלהשתמש ביומן רק להערכה זה כמו לסוע עם פרארי בשטח עירוני, כי למרות שהערכה עצמית זה אחד הדברים הכי חשובים בחיים, חשבון נפש אמיתי וכנה אפילו יותר חשוב).

 

דוגמה לכללים שעקבתי אחריהם ביומן חשבון נפש:

לדבר אמת ולא להסתיר.
לפרגן במקום לקנא או לרכל.
לאחל לטובתם של אנשים במקום איחולי זדון.
ועוד עשרות ומאות שכאלו.

כמובן שבתקופה ההיא של ה6 פעמים ביום, גם את חשבון הנפש של כיפור לקחתי בשתי ידיים וניצלתי את ההזדמנות להתבונן פנימה.

אבל העומס של החיים וכל מיני שינויים גרמו לי להפסיק, סמכתי על עצמי שהדברים הופנמו, שאני לא צריך לעקוב כל יום כדי לזכור.
אך לא כך היה, אמנם כלפי חוץ אף אחד לא יכול להבדיל וכמובן שלא עשיתי אף עבירה שנחשבת עבירה בכנה המידה החברתי.
אבל בתחושה הפנימית שלי הידרדרתי, פה ושם במעשים, אך בעיקר במחשבות, היו לי יחסית לשנה שעברה יותר ביקורות, שיפוטים וכעסים השנה.

ולכן…

 

חשבון נפש – תובנה 1# – מעקב שוטף

לעקוב אחר המחשבות והמעשים שלי כל הזמן, לא לסמוך על המצפון הפנימי, אם היה אפשר לסמוך עליו, החברה האנושית הייתה נראית אחרת.

 

חשבון נפש נמדד בעשייה – איך אני מתכוון ליישם את התובנה:

כרגע לא מתכוון לחזור לעקוב כל שעתיים וחצי, 6 פעמים ביום, כמו שהקפדתי במשך בערך 3 שנים, אבל כן פעם אחת ביום. וכן מתכוון למלא את היומן הערכה עצמית שהוא גם משלב הרבה התבוננות פנימה.

יומן חשבון נפש

חשבון נפש – תובנה 2# – לא להתייעץ

התובנה השניה מחשבון הנפש של השנה היא לא להתייעץ עם אנשים לגבי סוגיות מוסריות ולא לקבוע את החברה כסטנדרט (למעט אנשים ספציפיים).
כל הדברים השנה שיש לי מה להצטער עליהם, קיבלו גיבוי חברתי מלא.
או כי ככה החברה באופן כללי נוהגת, או כי התייעצתי עם אנשים טובים ומוסריים שנתנו לי את "האישור".

מה שבפועל הבנתי הוא:

אני פחות או יותר יודע מה כל חבר הולך לייעץ לי ואז אני הולך להתייעץ עם החברים שאני יודע שייתנו לי את האישור אותו אני מחפש.
בנוסף, אני יודע להציג את הסיטואציה בצורה כזאת שסביר שהם ייתנו לי את האוקי שלהם.
ואז אני פשוט עושה את מה שהיה בא לי לעשות מלכתחילה, רק מרגיש עם זה בנוח, כי הרי אנשים טובים וערכיים אמרו לי שלדעתם זה בסדר גמור.

כל זה נחמד ומרגיש טוב, אבל כשמתבוננים לעומק ובדיעבד מבינים שיש פה מידה של זיוף עצמי.

בנוסף – זה שיש סטנדרט מסוים שמקובל חברתי, ממש לא אומר שהסטנדרט הזה ראוי.

 

חשבון נפש נמדד בעשייה – איך אני מתכוון ליישם את התובנה:

1. באופן כללי עם 95% מהאנשים לא להתייעץ בכלל ולא להשתמש בסטנדרט החברתי כסטנדרט האישי.
2. למצוא חבר או שניים שאפשר להתייעץ איתם ושאני יודע שיגידו לי את מה שנכון ולא את מה שאני רוצה לשמוע.
    כי חברים טובים ברגע שנתלונן אליהם יצדיקו אותנו, אבל חברים מצוינים ישקפו לנו את הדברים שאנחנו לא מעזים לראות.
3. כשאני כבר הולך להתייעץ. לחשוב לפני, האם באמת יש לי התלבטות או שרק בא לי לקבל אישור למה שכבר החלטתי שאעשה.
4. כשאני מתייעץ להציג את הדברים בצורה הכי אובייקטיבית שאפשר.

 

נקודות האור

כשהייתי ממלא יומן חשבון נפש אחר כללים שונים שבין אדם לחברו אז על כל דבר שלילי הייתי צריך לכתוב גם דבר חיובי, כי אמנם חשוב להיות מודעים לדברים הלא טובים בתוכנו כדי שנוכל לתקן אותם.
אבל אסור לשכוח שיש גם הרבה דברים שאנחנו עושים טוב ואפילו מצוין, כאשר בסופו של דבר "האנרגיה זורמת לכיוון תשומת הלב ומה שאנחנו מתמקדים בו גדל" אז עכשיו אכתוב מה לדעתי כן עשיתי טוב השנה.

חשבון נפש כיפור

חשבון נפש – נקודה לחיזוק 1# – לשמור על אנושיות

הרבה אנשים כשהם מתכננים לפגוע באדם אחר, אבל לא רוצים להרגיש לא מוסריים בתפיסה העצמית שלהם, מוצאים פתרון "חביב ונחמד". הם עושים לאדם שבו הם מתכוונים לפגוע דמוניזציה, מוציאים ממנו כל אנושיות ומסבירים לעצמם למה הוא "רשע ומרושע" שפגע בהם ולכן גם לא ראוי לחמלתם. ברגע שאנחנו מתייחסים לאחר בצורה שאינה רואה את התמונה השלמה והמורכבת ומתמקדים רק בשלילי וברע שבו, הרבה יותר קל לנו לפגוע בו מבלי להרגיש שאנחנו עוברים על האתיקה של עצמנו, כי הרי זה מגיע לו, הוא "רשע".

זה מסוג הדברים שמתרחשים בלי סוף ברמות עדינות יותר ועדינות פחות. ניתן ממש להבחין איך ברגע ששני אנשים רבים חל קיטוב ביחסים, כל אחד תופס צד שבו הוא מצדיק את עצמו ומתעלם מהתכונות האנושיות של האחר.

 

יצירת ריחוק – ארגונים וגופים גדולים

ניתן לראות דבר דומה במקצת גם כשאדם רוצה לפעול למען האינטרסים שלו ובניגוד לאינטרסים של החברה, המדינה או ארגון. כמו במקרים של העלמת מיסים קטנה, הורדת סרטים, תביעות, אם היינו צריכים לגנוב אפילו 10 ש"ח מאדם ספציפי רובינו לא היינו מעזים לחשוב על כך בכלל, אבל יותר קל לנו להגיד "כולם מושחתים במדינה הזאת, מותר לי לקחת את חלקי במיסים" או "בהוליווד הם עשירים ותאבי בצע, מותר לי להוריד סרטים חופשי".

 

חשבון נפש חיובי – איפה הצלחתי?

אז בנקודות האלו כשאנשים השנה הרגיזו אותי, או במקרים שהיה לי נוח לדאוג לאינטרסים האישיים שלי לעומת החברה, מאוד הקפדתי לא לראות את זה שחור ולבן, לא להוציא מהם את האנושיות, לא ליפול אל המקום הכל כך קל הזה של להגיד "מגיע לו, הוא מתנהג איום ונורא" גם ברגעים המאתגרים של השנה השתדלתי לשמור על העניין הזה, ולפחות לגבי הנושא הזה אני מרוצה.

 

חשבון נפש – נקודה לחיזוק 2# – אפקט רובין הוד

הבור השני שאני מרוצה שלא נפלתי בו הוא מה שבחרתי לכנות "אפקט רובין הוד", וזה מה שמתרחש כשאנשים רוצים לעשות משהו שעובר על הערכים שלהם, אבל כרגיל הם רוצים להמשיך להרגיש שהם ערכיים וטובים ורוצים לשמר על התפיסה העצמית שלהם ככאלו. לכן הם מצדיקים את הפעולה למען האינטרסים שלהם בכך שהם תורמים לאחרים. עושים עוד קצת כסף בדרך שהיא לא מאה אחוז ישרה ומרגישים עם זה בנוח בטענה שהם נותנים את זה למי שזקוק.

 

חשבון נפש חיובי – איפה הייתה ההצלחה?

אז כאן הקפדתי לא להשתמש בתירוצים האלו, למרות שהיה רגע אחד שיכולתי להרוויח הרבה כסף, בלי שום סיכוי להיתפס ובלי שאף אחד בסביבה יחשוב שזה לא בסדר. זה פיתה אותי, אבל עמדתי בזה ועכשיו בדיעבד יש תחושה טובה.

*עדכון מ2019 – הייתי מאוד קרוב ליפול לבור הזה, עמדו על השולחן בערך 30 אלף שקל, סכום בהחלט מכובד. שום סיכוי שאתפס, אין אף אדם שנפגע באופן אישי, מאוד קרוב לחוק, אבל מה, לא בדיוק. ומה שהחזיק אותי, היה המאמר הזה שכתבתי על חשבון נפש ושהצהרתי עליו בפומבי.

כמו כן, הייתי מאוד קרוב ללכת ולהתייעץ עם אנשים וידעתי שברגע שאתייעץ, אז אנשים יגבו אותי, כי באמת 30 אלף הם סכום לא מבוטל ואין כאן שום סיכון ושום פשע שפוגע במישהו, רק כיפוף מאוד קטן ואפור של החוק, אבל זכרתי את התובנה הזה מחשבון נפש 2017.

בנוסף מה שעוד עזר לי לעמוד בפיתוי, היה המחשבה של מה היה אומר שחר בעוד 10-20 שנה על פעולה שכזאת, שחר העתידי שאני רוצה שיהיה נקי לחלוטין. שגם אם יהיה בפוליטיקה לא יצליחו למצוא עליו אף לא סטייה קטנה.

חשבון נפש התבודדות

חשבון נפש כנה – יש כאן עיקרון שחוזר על עצמו!

כריאות עיניי, כל בני האדם רוצים להרגיש שהם טובים וערכיים. או לכל הפחות הרוב הגדול והשפוי. עם זאת, ברור שעדיין יש אינספור עבירות של "בין אדם לחברו".
בוודאות ישנן יותר עבירות מאשר אנשים שמודים שהם לא ערכיים.  הפער הזה נוצר כיוון שאנחנו תמיד יודעים להצדיק את עצמנו ובכך לדאוג לאינטרסים שלנו ועדיין לשמר על התפיסה העצמית שלנו כערכיים.

אפשר לעשות את זה על ידי עצות מאנשים אחרים או אישור חברתי (כמו שאני עשיתי השנה), אפשר להשתמש בדמוניזציה והוצאת האנושיות מהאדם שבו נוח לנו לפגוע, אפשר לעשות את זה בעזרת  "אפקט רובין הוד" ועוד מגוון דרכים אחרות של הצדקה עצמית.

בטירוף והעומס של היום יום, קשה להבחין בהצדקות העצמיות האלו, המחשבות רצות כל כך מהר שאנו פשוט לא שמים לב, וזו לדעתי הגדולה של יום כיפור שיש לנו פנאי לעצור ולחשוב. כחילוני אני מרגיש שזה טוב לתת לקיבה לנוח, ופשוט לשבת קצת בנחת, אולי במדיטציה ולהרהר, לבדוק, לבחון את עצמנו, כי אחרת ביום יום אין סיכוי להבחין בדברים העדינים הללו
מבחינתי בכיפור זה חשבון נפש לעומק וביום יום בכמה דקות, אבל לעשות את הכמה הדקות האלו.

 

לאימון אישי כיתבו לי

לחצו כאן כדי לקבל השראה שבועית לWhatsApp (הודעה אחת בשבוע)

עיקבו אחריי ב-Youtube ולחצו על סמל הפעמון כדי לקבל התראות על סרטונים חדשים.

עשו לייק ב-Facebook כדי להישאר מעודכנים בסרטונים ממוקדים שעולים רק שם.

קישור למאמר שמסביר מה זה NLP

לעמוד הראשי NLP והתפתחות אישית

 

זה היה השיתוף שלי, חשבון הנפש שלי והדעה שלי.
עכשיו כשזה הפך לאישי אשמח במיוחד לקרוא כאן למטה בתגובות את דעתכם, את התובנות שלכם, הרעיונות ומה שבא בראש.
מבטיח לקרוא הכל ולהתייחס

גמר חתימה טובה!

Comments

comments

3 Comments
 1. הודיה

  מדהים!
  לקנא במודעות העצמית הגבוהה שלך!
  אוסיף משהו קטן שישלים את הנכתב לעיל:
  אומרים בשם הרב שך שהוא שאל פעם :מה הפשע הכי גדול שאדם יכול לעשות בחייו , והוא ענה:
  לחיות ללא חשבון נפש"…
  הלוואי שאזכה לערוך חשבון נפש ולו פעם אחת ביום…

  • שחר כהן

   תודה!
   אכן חשבון נפש בהחלט דבר חשוב, והיה לא קל לכתוב את המאמר הזה ולפרסם אותו ככה ברבים

השארת תגובה

כתובת המייל תשאר חסויה שדות נדרשים מסומנים ב *

נקוי טופסשלח