הדחקה רגשית, ריפוי הילד הפנימי וניקוי חסמים רגשיים מהעבר

הדחקה רגשית תובנה 1# – קרצוף מטענים רגשיים

"איש אינו יוצא מביתו מלוכלך או עם בגדים מלוכלכים, אבל יותר מידי אנשים מסתובבים בעולם עם כתמים פנימיים"

מידי יום אנחנו מתקלחים, מצחצחים שיניים, מכבסים בגדים ושומרים על ניקיון חיצוני של גופנו, אבל רק מעטים מקפידים באותה רמה על ניקיון פנימי.

מרתפי הנפש של רבים מאיתנו מזוהמים ומלאים בדאגות, כעסים וביקורתיות כפייתית. הם עכורים מתחושות של תסכול, בדידות וחוסר סיפוק וגם מכאבים ורגשות שהודחקו עמוק אל הפינות החשוכות.

וכשאנשים מסתובבים עם כל המטען הזה הם מפתחים הפרעות שינה, הפרעות אכילה, הפרעות חרדה ועוד מגוון בעיות שלא ניתן לפתור באופן חיצוני, אלא רק בניקוי פנימי.

מדיטציה יכולה להוות סוג של "מקלחת יומית" שעוזרת לנו לנקות את הלחצים היומיים והחללים הפנימיים, הבעיה היא שאם צברנו לכלוך במשך כל כך הרבה שנים, להתחיל עם מדיטציה של 10 דקות, זה כמו לנקות עם מגבון בית שעמד נטוש יותר מ-20 שנה. 

בהתחלה, בנוסף למדיטציה היומית, אנחנו צריכים שטיפה יסודית של "השומנים הקשים", החסמים והרגשות המודחקים, כדי שבכלל תהיה לנו היכולת לשבת בשקט עם עצמנו בלי שהמיינד שלנו יברח או ילקה אותנו.

ועל זה דיברתי בפודקאסט עם זן מאסטר, ניסים אמון. בחצי הראשון שוחחנו על מהו אושר ואיך הראש והשכל שלנו רודים ברגש ומקטינים אותנו. בחצי השני דיברנו על איך לעשות את הטיהור הפנימי הראשוני שפותח את השסתום הרגשי.

כאן הקישור לפודקאסט ביוטיוב

כאן הקישור לפרק בסופטיפיי

*אם אתם רוצים לא רק לשמוע הסברים תיאורטים בפודקאסט על איך לעשות את הניקוי, אלא בפועל ליישם ולחוות, קיראו את הפסקה הבאה.

סדנה חוויתית לניקוי משקעים וטיפול שורש רגשי

יש לי סדנה חוויתית שעוסקת בניקוי משקעים, עבודה עם ילד פנימי וטיפול שורש לרגש המודחק. הסדנה הזו היא מה שבניתי כדי לנקות את אותם "שומנים קשים" וחסמים עיקשים שלא יתנקו ממדיטציה רגילה וצריכים שטיפה יסודית ותרגילים אינטנסיביים.

בגלל האופי של הסדנה שנכנסים בה עמוק פנימה ושהיא תהליך רצוף שאני מעביר את כולו (בניגוד לאירועים שאני מעביר עם עוד מנחים) לי בעצמי לא קל לעשות אותה בתדירות גבוהה, ולכן היא מתקיימת בערך פעם בשנה. אני לא יודע מתי אתם קוראים את המאמר, אבל שווה לבדוק אם היא במקרה בתאריך קרוב.

כאן הקישור לסדנה >>

*אם הסדנה לא זמינה עכשיו, שווה לבדוק את קורס ה-NLP בגישת הארטמיינד שגם שם נוגע בנושאים האלו באופן קצת שונה ובשלב מתקדם בקורס, אבל בהחלט עוסקים בזה.

הדחקה רגשית תובנה 2# – ריפוי העבר

"אי אפשר לשנות את העבר, אבל אפשר להשתחרר ממנו"

מה שתוקע אותנו בעבר ובדפוסים ישנים, זה אף פעם לא מה שהתרחש במציאות, אלא המטען שאנו סוחבים בעקבות מה שהתרחש, המשקעים הרגשיים שנותרו והאמונות המגבילות שנוצרו. 

לדוגמה:

אם נכשלנו בבית ספר או בהשגת מטרה, זה לא הכישלון עצמו שעוצר אותנו בהווה, אלא אמונות כמו: "אני לא טוב מספיק" ו-"לא כדאי לי לנסות שוב" שנצרבו בעקבות הכישלון.

אם שברו לנו את הלב או מעלו באמון שלנו, זה בפני עצמו לא מה שפוגע במערכות היחסים שלנו בהווה, אלא אמונות שפיתחנו כמו: "אי אפשר לסמוך על אנשים". 

החדשות הטובות מכך הן שהעבר הוא לא גזרת גורל לעתיד, כי מה שמשנה זה לא האירוע עצמו, אלא מה שנחקק לנו בזיכרון בעקבותיו. 

החדשות הפחות טובות הן שהרבה פעמים המשקעים והאמונות שנוצרו מחוויות העבר יושבות מודחקות בתת המודע ומנהלות לנו משם את החיים וכדי לשחרר אותן נדרשת חקירה ועבודה.

אם אתם רוצים להרחיב עוד בנושא של איך לעשות את העבודה הזאת וגם להבין יותר לעומק על האופן שבו העבר עלול לעצב לנו את העתיד, אני מצרף לכם מאמר שעוסק בנושא מזווית מיוחדת ומפילת אסימונים. בתחילת המאמר צירפתי שני סרטוני בונוס על ריפוי הילד הפנימי, ובסופו יש מדיטציות שעוזרות בשחרור משקעים. ושם גם כאן את אחד הסרטונים הקצרים.

אזהרת טריגר למאמר

אני יודע שהיום חלק מהאנשים לא יאהבו משהו בולט במאמר, (מי שמבין יבין, לא רוצה להכניס רעיונות) אני רק כאן להגיד ש:

א'- כתבתי את זה לפני הרבה שנים שעוד לא היה דיבור על זה בכלל.

ב'- תתמקדו בתוכן ובעיקר ובמהות שהיא נכונה ולא במסביב שלא רלוונטי.

ג' – אתם לא יודעים בוודאות שזה נכון, אז אל תשפטו אנשים על משהו שאתם לא בטוחים בו. אחד הדברים האירוניים זה שאנשים חושבים שהם אלו ששמים סימני שאלה והם אל ש"פקחו עיניים" והם לא שמים לב שתוך כדי שהם עושים את זה, הם שמים סימני קריאה ונעשים עיוורים בדרך אחרת.

כאן הקישור למאמר

הדחקה רגשית תובנה 3# – אלחוש רגשי

"אי אפשר לאלחש רק את הכאב, אם קיבלת הרדמה, גם הליטוף הרך לא יורגש" 

ומה שנכון בגוף, נכון גם בנפש.

אם אנחנו מדכאים רגש או כאב נפש בטווח הארוך יהיו לכך מחירים כי הרגש הוא כמו נהר שברגע שהצבנו עליו סכר אז הסכר יבלום לא רק את התסכול, האשמה והעצב אלא בו זמנית גם את השמחה, ההתהלבות והאהבה כולם יחסמו או יאטו את קצב זרימתם.

לכן, גם אם זה לא נוח ואולי מפחיד בטווח הארוך חשוב למצוא את הדרך להתמודד עם הרגשות הלא נעימים ולהכיל גם אותם. 

הסרטון / מאמר של היום מרחיב על הנושא של ניתוק רגשי, הדחקה ובריחה מכאב והוא עושה זאת דרך הסיפור של הזמר הידוע "אלטון ג'ון" ועם קטעים מתוך הסרט "רוקטמן".

הסרטון מרחיב גם על הפסקת הרגלים מזיקים והתמכרויות ולסיום מסביר איך ליצור ריפוי רגשי, סרטון שעבור הרבה אנשים היה נקודת מפנה שאחריה הם לא יכלו לחזור לאותו דבר והתחילו תהליך רגשי משמעותי

קישור למאמר שמתי, מצרף כאן את הסרטון עצמו

הדחקת רגשות תובנה 4# – הדחקת שעמום

"להגיד שהסמארטפון חיסל את השעמום, זה כמו להגיד שהאקמול חיסל את כאבי הראש"

כביכול כל מה שאנחנו צריכים כדי לא להשתעמם לעולם, זה רק מסך, מטען ורשת Wi-Fi, אבל במציאות זה רחוק מלהיות המצב.

בפועל, החשיפה לאפליקציות ולשטף בלתי פוסק של מידע, מצמצמת את היכולת שלנו לחוות מונוטוניות וחוסר-שינוי. מה שמייצר אצלנו חוסר שקט פנימי וגורם לנו להשתעמם יותר בקלות. 

נטפליקס, אינסטגרם, טיק-טוק ושות', אלו בסה"כ "משככי כאבים לשעמום". "משככי השעמום" האלו, אמנם מאפשרים לנו לברוח ממנו, אך רק באופן רגעי, ובטווח הארוך הם גורמים לנו לפתח סבילות ולהזדקק לגירויים יותר חזקים, על מנת לחוות עניין. 

מעבר לכך, כשאנחנו "מדחיקים את השעמום", אנחנו מפספסים את המתנה שהוא יכול לתת לנו.

אז מה התפקיד של השעמום בחיי הנפש שלנו? מה הקשר שלו לתחושת ריקנות ולהתמכרויות? האם חוסר-מעש בהכרח שווה שעמום? ואיך אפשר להתמודד עם שעמום בעבודה ובזוגיות?

כדי לספק תשובות לשאלות האלו ולעוד רבות אחרות, פניתי אל ד"ר גדי און, מומחה לחקר השעמום, וביחד כתבנו מאמר על שעמום והקלטנו פודקאסט בנושא.

ואולי זה קצת אירוני לומר זאת על מאמר בנושא שעמום אבל יצא מרתק 🙂

יותר פילוסופי מהרגיל אך בהחלט מומלץ 

הדחקה רגשית תובנה 6# – המטוטלת של הדחקה

התרבות שלנו אובססיבית למין וזו בעיה… 

אבל אתם תופתעו לגלות מי "האשם" המרכזי באובססיה הזו

זה דווקא אלו שנלחמים במיניות ומדכאים אותה, ששותלים לנו את המסר שמין זה דבר מגונה שצריך להתבייש בו ושאסור אפילו לדבר עליו וכשמדחיקים יצר טבעי, הוא מתפרץ בצד השני בצורה לא מאוזנת כהתמכרות או אפילו בסטיות.

לכן אם רוצים לשחרר את האובססיה החברתית למין, צריך לשחרר קודם את הדיכוי, ההדחקה, הבושה והתפיסה שמין הוא מלוכלך וטמא.

 על כך ועוד דיברתי בפודקאסט עם סוג'יי, מייסד מארג ומנחה המשלב טנטרה, גשטלט, נשימה מעגלית, חוויה סומטית ועוד שיטות רבות של גוף ונפש. הנושא המרכזי של הפרק הוא איך להתמיר את האנרגיה המינית וכולל תרגיל מעשי.

נ.ב 

כמעט לא פרסמתי את המסר ואת הפודקאסט בכלל, בגלל שכל פעם שאני רק מזכיר מיניות או אפילו שם באיזה מאמר תמונה של צללית של אישה, יש קיצוניים שיוצאים עליי וחוסמים את הסרטון, וזה אפילו שמעולם לא העליתי משהו פרובוקטיבי או השתמשתי במיניות כדי למשוך תשומת לב. כל התכנים בנושא מביאים עומק ונועדו לעזור. אפילו בסרטונים שמתאים לשים תמונה מינית שתכפיל את כמות הקליקים, אני לא משתמש בזה.  

אבל הבנתי שאם לא אפרסם את ההודעה, אני נופל בדיוק בפואנטה של המסר עצמו.  

וגם אני נופל לריצוי ודיכוי של הביטוי העצמי, מה שבסוף יתפרץ בצד השני ככעס כלפי כלל המגזר הדתי, למרות שזה ממש לא הרוב ויש לי מכרים שהם חרדים אדוקים שיש לנו תקשורת מצוינת ושיחות עמוקות, כולל על נושאים כאלו והם יותר מכולם מסכימים איתי על כך. ואותו דבר נכון לאלפי עוקבים חרדים שהיו איתי בתקשורת במהלך השנים.

אז היו לנו שלושה מסרים:

א'- הדחקה מינית יוצרת אובססיה למין (במחשבות ולעיתים גם פעולות).

ב' – ריצוי וחוסר ביטוי מוביל לכעס ולזעם פנימי.

ג' – כל הדחקה יוצרת בסוף התפרצות של האנרגיה בצד השני.

נ.ב.ב

אתם בטח תוהים למה אני שם על כמה קיצוניים בודדים והסיבה היא שיש להם עוצמה בידיים, הם שולטים באינטרנט של אנשים טובים בטענה שהם שומרים עליהם. ושלא תבינו, יש הרבה מה להגן מפניו באינטרנט ויש הגיון במסננים, ויש הרבה תוכנות סינון איכותיות, אבל יש כמה כאלו שלקחו את זה רחוק ואצלם זה לא מסנן, זה חוסם ומשאיר אנשים סובלים ויש מנגנונים קשוחים של השתקה שעד שלא נחשפתי לזה במו עיניי לא האמנתי.

ותוך כדי שאני כותב ומרגיש עכשיו את הכאב והתסכול מהמצב הזה, אני מבין שזו אולי דרך טובה לסיים מאמר על הדחקה, אחרי ששיתפתי פה מדם ליבי נושא כאוב שראיתי שפוגע בהמון אנשים, שיש שליטה על האינטרנט ואתם כנראה לא מודעים לזה, בדיוק מהסיבה שזה מושתק ומוסתר. גם אני לא האמנתי שיש מצבים כל כך חמורים עד שנתקלתי בזה ברמה האישית. אז אם כמה שקשה לי לכתוב את המילים האלו ושאני לא מעז לכתוב באופן מפורש מידי, אני עדיין כותב.

שוב, אני לא מעודד גלישה ללא גבולות, לי בעצמי יש הרבה מאמרים שנותנים כלים איך לשמור על התודעה שלנו מהשפעות לא רצויות, אבל זה שיש בעלי כוח שמנצלים את מעמדם לרעה כדי לשלוט באנשים בטענה שהם מגנים עליהם, זה מקומם וזו הדחקה בסקייל חברתי שבסוף מובילה לאובססיה ורואים את זה.

הדחקה רגשית

סדנה חוויתית לריפוי פנימי

מזכיר אם אתם רוצים לעבור תהליך של שטיפה יסודית למשקעים העבר ולחסמים הרגשיים הקשים, לעבור תהליך אינטנסיבי, חוויתי ומרפא בקבוצה של אנשים טובים, יש לי סדנה שעוסקת בנושאים האלו, היא מתרחשת בערך פעם בשנה, אבל אתם יכולים לנסות את מזלכם, אולי היא בקרוב

כאן הקישור

רוצים להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף בחוויות ותובנות?

יש שתי דרכים לעשות זאת:

1. בתגובות של ערוץ היוטיוב. אני מגיב מהר ומשקיע זמן רב כדי לקרוא הכל ולענות לכולם.

ובלי קשר שווה לעקוב שם, כדי לקבל בחינם תכנים איכותיים שעולים רק ביוטיוב.

2. באינסטגרם. אני עושה שאלות ותשובות בסטורי.

גם באינסטגרם תמצאו תוכן בלעדי, ממוקד ואיכותי שמתפרסם רק שם.

לחצו כאן כדי לקבל השראה שבועית לWhatsApp (הודעה אחת בשבוע)

לתוכנית האימון המקיפה NLP לביטחון עצמי שמעבירה אתכם גם תהליך רגשי יסודי.

לתוכנית האימון להתמדה, משמעת עצמית וכוח רצון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן